Plevel v trávníku je pro spoustu majitelů domů velkým problémem, se kterým si neví rady. Tyto nevítané rostliny konkurují trávě v boji o živiny a vodu, což vede ke špatnému růstu a výraznému snížení estetické hodnoty trávníku. Nicméně, ne všechny plevele jsou stejně škodlivé, některé z nich dokonce mohou být prospěšné pro biodiverzitu a přilákání hmyzu.
Nejobvyklejšími plevely v trávníku jsou například pampelišky, sedmikrásky a kopřivy. Tyto rostliny se snadno šíří pomocí semen, která jsou většinou přinášena větrem z okolí.
Pampeliška je nezdolná díky svým kořenům
Pampeliška je noční můrou trávníkářů. Semena pampelišky prospívají především v řídkém trávníku, kde hledají sebemenší prostor k vysemenění. Mezitím si pod zemí vyvinou kůlový kořen dlouhý až 30 centimetrů. Tento kůlový kořen je silný, ale křehký a snadno se zlomí a každý kousek kořene, který zůstane v zemi, znovu vyroste.
Pampeliška je nejoblíbenější květinou dětí, ne tak už zahradníků.
A jak se tedy pampelišky ekologicky zbavit?
Pravidelné dosévání vašeho trávníku podpoří hustý kořenový systém, který nebude poskytovat místo pro růst pampelišek. Odřezky trávy ponechejte na trávníku, protože fungují jako mulč, který pomáhá bránit semenům pampelišky v klíčení. To znamená, že pokud máte pampelišky, existuje jen velmi málo organických možností. Pokud je jich jen pár, můžete je vydlabat ručně, snažte se získat co nejvíce kořene. Další alternativou je zalít pampelišky vařící vodou, protože vařící voda zabíjí všechny rostliny. Postižená místa vroucí vodou pak musíte znovu osít.
Pokud se rozhodnete sáhnout po chemii, ideální doba pro použití herbicidů na pampelišky je na začátku podzimu, kdy listy přenášejí živiny dolů ke kořenům.
Mech patří do lesa, ne na zahradu
S mechem dozajista bojuje každý zahrádkář, který má trávník ve stínu. Mech se typicky vyskytuje ve stinných, vlhkých a hlavně kyselých půdách. Do okolí se šíří se sporami.
Odstranění mechu z trávníku je běh na dlouhou trať
Mechu je potřeba odebrat hlavně jeho výhodné prostředí, tzn. nesekat trávu pod 3 cm. Nejlépe hned na jaře provzdušníme trávník vertikutátorem, ten také naruší souvislé kořenění mechu. Tuto proceduru provedeme klidně do kříže, nebo dokud vidíme, že vertikutátor pořád mech vytahuje. Do takto připraveného trávníku je zapotřebí vpravit dlouhodobé hnojivo s dostatkem dusíku. To nám zajistí stabilní a vyvážené vyživování trav a znevýhodníte skladbu živin pro mech. Je dobré po hnojivu anebo přímo s ním dostat na tuto připravenou plochu křemičitý písek, který nám v půdě bude zvyšovat teplotu. Určitě uděláte jen správnou věc, vysejete-li na upravenou a pohnojenou plochu i kvalitní a čisté osivo. Návrat ke kvalitnímu trávníku bude trvat téměř rok, kdy na podzim doporučujeme celou proceduru zopakovat. (Zdroj: turpil.cz)
Mechu je potřeba odebrat jeho výhodné prostředí, tzn. nesekat trávu pod 3 cm.
A jak na ostatní plevely?
Obecně je doporučováno plevel odstraňovat co nejdříve, jakmile se objeví, aby se minimalizovalo jeho šíření. Pokud však jde o méně invazivní druhy, je možné je tolerovat a ponechat v trávníku.
Jediným účinným způsobem, jak se zbavit plevelů zcela, je ruční vytrhávání. To je ale velmi náročné jak na čas, tak na vaše záda. Další metodou je použití herbicidů na dvouděložné rostliny. Ty však mohou mít negativní dopad na životní prostředí a také na další rostliny v trávníku. Proto je důležité používat herbicidy opatrně a s ohledem na dopad na přírodu.
Další možností je mulčování, což znamená ponechat posečenou trávu na trávníku místo jejího odstraňování. To může pomoci snížit množství plevelů, protože mulčování podporuje zadržování vlhkosti a živin, které jsou pro trávu důležité. Toto řešení však není příliš vhodné, pokud travnatou plochu aktivně využíváte. Dalším preventivním opatřením je pravidelné sečení trávníku, aby se minimalizovala možnost růstu plevelů.