Zakládání záhonu pomocí kobercového nebo také vrstveného mulčování je vhodné zvláště pro záhony na zahradě (žádné plantáže), záhony zakládané rovnou na trávníku (který se vám nechce rýt) nebo zaplevelená místa (třeba po dostavbě domu). Předností tohoto postupu navíc je, že můžete záhon hned osázet (na nic se nečeká, je hned k dispozici, zkrátka instantní).
Jak založit instantní záhon
Nejprve si připravte místo, na němž má být záhon vytvořen. Zatímco při rytí trávníku je nutné otáčet drny (nebo je kompostovat) a doplňovat záhon o novou půdu nebo pozemek ručně odplevelovat, případně mulčovat tmavou plachtou a rok čekat, než plevel odumře, instantní záhon stačí jen vymezit. Pokud na místě roste tráva, posekejte ji, nechte ležet a prolijte vodou.
Nyní si připravte větší kartony (získáte je např. od prodejců nábytku), ideálně bez potisku, bez lepicích pásek a kovových sponek. Rozřezejte je na vhodnou velikost a budoucí záhon jimi zakryjte tak, aby se na stranách asi o 20 cm překrývaly. Na kartony pak navrstvěte organický materiál. Doporučuje se zkompostovaný chlévský hnůj (uleželý koňský, alespoň 10 cm), poté sláma, staré seno, listí, tráva nebo jiné rostlinné zbytky či odpad z kuchyně. Každou rostlinnou vrstvu prokládejte trochou půdy a nezapomínejte je opět prolít. Navrch umístěte půdu smíchanou s kompostem. Poslední vrstvou má být suchá sláma nebo zelenohnědá štěpka (větve nadrcené i s listy), příp. piliny.
Výsadba do mulčovaného záhonu
Záhon založený vrstvením organické hmoty se hodí pro výsadbu předpěstovaných sazenic (ne k výsevu). Při jejich sázení vytvořte pomocí lopatky do „koberce“ jamky v určitých vzdálenostech od sebe, vsypte do nich půdu a rostliny vysaďte.
Záhon se bude časem slehávat, proto je nutné jej každý rok doplňovat o půdu a kompost. Jelikož se jedná o záhon jen s určitou výškou úrodné vrstvy, nehodí se pro všechny druhy zeleniny. Dařit se v něm ale bude třeba listové zelenině, kedlubnám nebo dýním.