Ve stínu rozložitých korun, mezi mohutnými kořeny stromů prospívá málo květin. Jednou z nich je odolná a dlouhověká škornice (Epimedium). Dvacet druhů, které patří do tohoto rodu z čeledi dřišťálovitých, má domov v horách – buď v Alpách, nebo ve Střední Asii či na Dálném východě. O tom, že jim naše klima prospívá, svědčí skutečnost, že některé z nich u nás zplaňují.
Srdčité listy škornic (Epimedium) se na tenkých řapících téměř vznáší nad půdou, kterou pokrývají.
Foto: Shutterstock
Stálezelené vs. opadavé škornice
Kdo si chce tyto něžné trvalky úspěšně nastěhovat do zahrady, měl by vědět následující: škornice lze rozdělit do dvou velkých skupin. Druhy pocházející z Evropy, Přední Asie a severní Afriky jsou nenáročné a převážně v zimě zelené. Protože silně odnožují, jsou to vynikající půdopokryvné rostliny, a tak se velkoplošně vysazují pod stromy a okrasné keře. Známé druhy a odrůdy, jako je Epimedium x cantabrigiense, E. x perralchicum ’Frohnleiten’ a E. x versicolor ’Sulphureum’, přečkají dobře narostlé dokonce i období sucha v zahradě. Zelenými výhony se šíří i škornice zpeřená (E. pinnatum).
Zástupci z Číny, Japonska a Koreje, jako je Epimedium grandiflorum, E. pubescens nebo E. youngianum, se vysazují naopak ve formě trsů. Nesnášejí konkurenci kořenů dřevin a vysokých trvalek tak dobře jako druhy tvořící odnože. Zato je lze skvěle kombinovat: tyto opadavé druhy budou prospívat ve svěží a vlhké půdě. Hodí se k jemným stínomilným travám, kapradinám, bohyšce, plicníku, pomněnkám a cibulovinám. Právě mezi dálněvýchodními škornicemi najdete ty s nejzajímavějšími květy.
Kde a jak škornice pěstovat
Srdčité listy škornic na tenkých řapících pokrývají půdu pod dřevinami nebo ve skalce. Na výběr máte z řady druhů a odrůd, které se značně liší vzhledem. Zatímco odrůda ’Nanum Freya’ nese při rašení listů hnědý okraj, listy odrůdy ’Versicolor’ září kolem listové žilnatiny měděně červeně. Určitě nepřehlédnete také skvrnité listy asijské odrůdy ‘Kaguyahime’, které jsou přes zimu zbarvené měděně až bronzově.
Na správném stanovišti vydrží škornice, které jsou jen málo náchylné k chorobám či okusu slimáky, mnoho desítek let. Potřebují jen málo: hlavně ochranu před pozdními mrazy a vysušujícím větrem. Jemné květy, které se objevují v dubnu nebo v květnu, zvlášť dobře vyniknou, pokud ještě před vyrašením odstřihnete staré listy.
Který sporýš si na zahradu vysadit a proč