Stromy, kterým nevadí současná změna klimatu

Existuje dlouhodobý výzkum, jehož výsledkem by měly být stromy, které se s teplým, sušším podnebím dokážou vyrovnat a které by bylo možné pěstovat v městském prostředí. Němečtí výzkumníci vysadili třicet druhů stromů na třech stanovištích s různými klimatickými podmínkami: v suchém a horkém, v mrazivém a v mírném, poměrně deštivém prostředí. Stromy jsou sledovány zhruba po dobu deseti let.   

Jak připravit na zimu listnaté stálezelené keře

Fotogalerie

Dřeviny odolné vůči změnám podnebí 

Z výkumu plyne, že absolutně nedoceněným stromem se zdá být jilm (Ulmus) – tedy novější odrůdy s vysokou rezistencí ke grafióze. Druhým „nadějným“ stromem je olše Spaethova (Alnus x spaethii). Osvědčily se rovněž všechny formy dřezovce (Gleditsia), habrovce (Ostrya) a jerlínu (Sophora). A pokud zůstaneme u původních dřevin – poslední teplé léto svědčilo například javoru babyce (Acer campestre), ale také jeřábu břeku (Sorbus torminalis) 

Stromy na zahradě vs. stromy na ulici 

Je rovněž zřejmé, že na rozdíl od veřejného prostoru je zahrada u domu pro stromy oázou. Vezměme si třeba javor mléč (Acer platanoides): pokud má dostatek místa pro kořeny, pravidelnou zálivku a není vystaven stresu v podobě posypové soli nebo psí moči, může dobře přestát i extrémní léto, jaké bylo v roce 2018. O padesát metrů dál, v rušné ulici, však má jen malou šanci. Výběr dřevin pro pěstování v zahradě je podstatně větší, protože majitelé se o své stromy mohou postarat úplně jinak.   

Málo známé dřeviny s výraznými podzimními listy

Klimaticky odolné dřeviny do zahrad 

Které dřeviny do zahrad se tedy dobře vyrovnají se změnou klimatických podmínek? Určitě habr obecný (Carpinus betulus), například štíhlé kultivary ’Fastigiata’ nebo relativně nový ’Lucas’ prospívají v zahradě skvěle. Také morušovník (Morus) bude pravděpodobně v příštích letech k vidění stále častěji – velmi dobře snáší horka, jak ostatně dokládají i jeho původní stanoviště od Orientu až po Čínu. Nelze opomenout ani ambroň (Liquidambar). Tato relativně pomalu rostoucí dřevina je stejně vhodná pro veřejný prostor i pro zahrady u domu. 

Dřeviny vhodné i do menších zahrad 

Poslední období horka a sucha přečkaly poměrně dobře okrasné jabloně (Malus). Doporučení si zaslouží také svitel (Koelreuteria), často vícekmenný strom s pěknou deštníkovitou korunou. Nebo parocie perská (Parrotia persica) se svým fantastickým podzimním zbarvením. Pro pěstování v městských ulicích je málo odolná, ale v zahradě vypadá úchvatně – a měla by vydržet. 

Jak můžete ovlivnit podzimní vybravení listů

Stromy do oblastí s mírnou zimou 

Stále ještě nedostatečně doceněnou rostlinou je albízie růžová (Albizia julibrissin), která na podzim dlouho kvete. Chcete-li udělat radost užitečnému hmyzu, zvolte čtverák (Tetradium, resp. Euodia). Obě dřeviny budou v mládí vděčné za zimní ochranu. Pokud jde o zimovzdornost, trochu opatrnější buďte u pukolu (Lagerstroemia). Všechny tyto rostliny však těží ze změny klimatu, takže v budoucnu budou v zahradách k vidění častěji. 

Na co si při péči o stromy dát pozor 

V žádném případě nesázejte stromy příliš hluboko! To je nejčastější příčinou odumírání stromů. Kromě toho je důležité po dobu tří až pěti let důsledně dbát na závlahu. I stromy, které sucho dobře snášejí, vyžadují zpočátku dobré zásobení vodou. V zimě je namístě také bílý nátěr kmene. 

Mráz poškozuje dřeviny. Jak je chránit?

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada