Breadcrumb

Krémově bílé květy jasanu zimnáře (Fraxinus ornus, také se mu říká jasan manový) vydávají od května do června příjemnou vůni a lákají mnoho druhů hmyzu. Ve vzrostlém stavu dosahuje nenáročný strom, pocházející z jižní Evropy a Malé Asie, výšky 8–10 m, a je tedy zřetelně menší než náš původní jasan ztepilý (Fraxinus excelsior). Pro výsadbu do předzahrádky je vynikající zejména kulovitý kultivar ‘Mecsek’.
Foto: Shutterstock

Ambroň západní (Liquidambar styraciflua), pocházející ze Severní Ameriky, zaujme nápadnými listy s nádherným podzimním zbarvením v téměř všech odstínech žluté a červené. Vyznačuje se kuželovitým růstem, ve stáří může dosahovat výšky 10–20 m, ale roste poměrně pomalu. Kultivary, které lze doporučit: ’Worplesdon’ (10–15 m), ’Slender Silhouette’ (6–12 m, úzký) a ’Gum Ball’ (4–6 m, kulovitý).
Foto: Shutterstock

Svitel latnatý (Koelreuteria paniculata) je malý, většinou vícekmenný strom, který má v létě až 30 cm dlouhé laty žlutých květů a na podzim zaujme nápadnými nafouklými tobolkami. Dosahuje konečné výšky 6–8 m. V zahradě prospívá na slunných, mírně chráněných místech a na půdu nemá žádné zvláštní nároky. Během rašení jsou listy načervenalé, později zelené a na podzim se vybarvují do žlutooranžové.
Foto: Shutterstock

Hrušeň vrbolistá (Pyrus salicifolia) je malý strom (dorůstá výšky 4–6 m) malebného vzrůstu a v obchodech bývá často zastoupen kultivarem ’Pendula’ s převislými větvemi. Tato dřevina je absolutně mrazuvzdorná, přizpůsobivá a dobře snáší horko a sucho. Úzké stříbrošedé listy této plané hrušně vnesou do zahrady středomořskou atmosféru. Z bílých květů (duben, květen) se vyvinou malé nejedlé plody.
Foto: Shutterstock

Zpeřené listy jeřábu pomíchaného (Sorbus commixta), přesněji kultivaru ’Dodong’ (není na fotce), jsou v sezoně zelené, ale na podzim se vybarvují do nepřehlédnutelného žlutého a oranžového až zářivě červeného odstínu. V květnu a červnu zdobí tento 6–8 m vysoký jeřáb bílé květy. Později krášlí větvičky nachově červené, dlouho vytrvávající plody. Strom prospívá na slunných až polostinných místech.
Foto: Shutterstock

Heptakodium (Heptacodium) je velký keř dosahující výšky 3–4 m, ve své domovině – Číně – označovaný půvabným jménem „Sedm synů nebes“, a neodolatelně přitahuje včely. Bílé laty květů jsou vyhledávané hmyzem po celé léto až do října. Dalším pozitivem jsou zářivě růžovočervené dekorativní plody. Tato teplomilná dřevina vynikne nejlépe jako solitéra na plném slunci.
Foto: Shutterstock

Morušovník bílý (Morus alba) je velmi oblíbený strom v jižní Evropě a Asii, kde dosahuje až 25 m. U nás dorůstá pouze výšky 6–10 m. V mládí je dřevina, která dobře snáší horka, trochu choulostivá na mráz. Květy jsou nenápadné, zato chutné plody podobné ostružinám jsou o to nápadnější. Dozrávající plody se – stejně jako u morušovníku černého (Morus nigra) – mohou vybarvovat do červeného až černého odstínu.
Foto: Shutterstock

Okrasné jabloně (Malus) se překvapivě dobře vyrovnávají s teplými léty. Velké keře nebo malé stromy dosahují, pokud je budete řezat, výšky a šířky 4–6 m. V závislosti na kultivaru přinášejí v květnu bílé, růžové nebo červené květy, z nichž se vyvinou malá jablíčka žluté, oranžové a červené barvy (na fotce kultivar ’Prof. Sprenger’). Navíc se tyto adaptabilní dřeviny dají dobře podsázet.
Foto: Shutterstock

Podzimní listy parocie perské (Parrotia persica) se nejvýrazněji vybarví na slunném stanovišti. Rozkladitý, často vícekmenný keř roste zpočátku relativně pomalu a teprve ve vyšším věku dosahuje výšky 6–8 m. Od března, ještě před vyrašením listů, se objevují načervenalé květy. Pouze v chladných regionech byste při nízkých teplotách měli mladé exempláře na zimu krátkodobě přikrýt.
Foto: Shutterstock

Drobné vonné květy dřezovce trojtrnného (Gleditsia triacanthos) ve velkých hroznovitých květenstvích v červnu a červenci přitahují hmyz. Plodem jsou tmavé lusky, které vytrvávají na rostlině až do jara. Trnitý statný strom může dosahovat výšky 10–20 m. Beztrnné kultivary, např. ’Ruby Lace’ (červené rašení, bronzově zelené podzimní zbarvení) a ‘Sunburst’ (žlutolistý), jsou o trochu menší (výška 7–10 m).
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Nejkrásnější jarní rostliny: Svého favorita si vyberte mezi těmito osvědčenými druhy
- Peruánský angrešt patří mezi superpotraviny: Pozor ale, ať si ho nespletete s jedovatým druhem. Poradíme také, jak poznáte správnou zralost plodů
- Pěstujte v zahradě skromné hajničky: Nejkrásnější jarní květiny i pro stinný kout vaší zahrady
- Česnek ořešec: Vytrvalý druh česneku dnes jen málokdo zná. Proč by vám neměl v zahradě chybět
- I slunné a vlhké místo na zahradě může krásně kvést: Tyhle trvalky vám tam budou dělat velkou radost
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné