Jak poznat violku rohatou, odolnou i půvabnou trvalku?
Violka rohatá neboli violka ostruhatá (Viola cornuta) patří do čeledi violkovitých a na první pohled připomíná violku trojbarevnou (Viola tricolor). Ta se běžně vyskytuje v naší přírodě, ale květy violky rohaté jsou větší a moderní kultivary i barevně zajímavější a nápadnější. Violka rohatá dorůstá do výšky jen asi 10-20 cm a její poléhavý a mírně plazivý oddenek je poměrně tenký. Listy violky rohaté bývají řapíkaté s vejčitou čepelí, na okrajích vroubkovaně pilovitou. Různobarevné květy, velké až 4 cm, se na rostlinách objevují od časného jara až do podzimu, ale i během mírné zimy. Květy s pěti korunními lístky mají tvar typický pro všechny rostliny, které zjednodušeně označujeme jako macešky.
Violka rohatá pochází z Evropy, z horských oblastí Pyrenejského ostrova, kde na pomezí Španělska a Francie roste jako tamní endemit, tedy rostlina, která vznikla a je rozšířena pouze na omezeném území. V současné době se sporadicky vyskytuje i v dalších horských oblastech střední a západní Evropy, kam však byla pouze zavlečena. I v ČR se objevila, na Šumavě a v Krkonoších.
Jak pěstovat violku rohatou?
Violku rohatou můžete pěstovat jako velmi skromnou balkonovou rostlinu v truhlíku, ale stejně tak se jí bude dařit na okrajích trvalkových záhonů. Pro svůj nízký růst se stala violka rohatá i oblíbenou rostlinou skalničkářů. Na skalkách dokáže skvěle vyplnit prázdná místa, nekonkuruje ostatním druhům a pilně kvete po dlouhé období.
- Violka rohatá prosperuje na slunném až stinném stanovišti s dostatkem světla.
- Nejlépe se jí daří ve vlhké, dobře propustné půdě, ale dobře snáší i krátkodobé sucho.
- Preferuje půdu humózní plnou živin.
- Při pěstování v truhlíku vyžaduje mírné přihnojování asi jednou za 2-3 týdny.
- Pro podporu bohatého kvetení je třeba pravidelně odstraňovat odkvetlé květy.
- Violka rohatá je plně mrazuvzdorná, kořeny snesou mráz až do -25 °C. Květy bývají mrazuvzdorné do -5 °C, při dalším poklesu teplot květy uvadají a další poupata se netvoří, ale na jaře opět velmi rychle nakvétají.
- Tenké oddenky mají někdy sklony k rozvalování rostliny, proto violku občas ostříhejte, aby si keřík udržel pěkný tvar.
Jak množit violku rohatou?
Rostlina se snadno množí dělením větších trsů na jaře i na podzim, ale velmi často také samovýsevem. Stejně dobře ji však můžete množit i výsevem semen doma za oknem. Semena vysévejte na povrch výsevního substrátu a jen velmi lehce substrátem zasypejte. Semena klíčí 1-2 týdny, nejlépe při teplotě 18-22 °C. Teplota by neměla klesnout pod 15 °C.
- Pro podzimní výsadbu vysévejte semena violky rohaté od konce března do začátku května. Od konce srpna můžete mladé rostliny vysazovat na záhony.
- Pro jarní výsadbu vysévejte semena v průběhu srpna, dále pěstujte ve skleníku nebo na zaskleném balkoně a ven na záhony vysazujte mladé rostlinky od dubna.
Zdroj: izahradkar.cz; zahrada-cs.com