Krásnoplodka je příbuzná s hluchavkou
Krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri) není jediným zástupcem tohoto rodu, naopak, druhů krásnoplodek existuje mnohem více, nicméně právě tento druh se pěstuje v našich podmínkách. Tento krásný a výjimečný keř pochází z oblastí tropů a subtropů Asie a Ameriky, a ačkoliv se to dle jeho vzhledu nezdá, je příbuzná s naší hluchavkou, patří totiž do čeledi hluchavkovité. Jakmile ji lidé poprvé uvidí, většinou to bývá v botanických zahradách, mylně se domnívají, že takovou exotickou krásku nemohou ve svých zahradách pěstovat a rovnou její výsadbu zavrhnou. To je ale velká škoda, protože ačkoliv je tento keř na našem území celkem novinkou, právě tento druh můžete na svých zahradách, ale klidně i ve větších nádobách na balkoně či terase pěstovat i vy. Dodržte jen pár věcí a krásnoplodka zazáří i u vás.
Čím je krásnoplodka tak okouzlující
Krásnoplodka je keř, který má opadavé listy a dorůstá do výšky kolem 2 m, jiné druhy rostoucí v tropech zvládnou dorůst i do 18 metrů a jsou z nich poměrně statné stromy. Nicméně, že by krásnoplodka dorostla do nějaké závratné výšky, to se u nás bát nemusíte, a pokud i tak by vám nějak překážela, tak ji prostě zredukujte pomocí řezu. Listy na podzim zbarvují do fialové barvy. Velmi hezké jsou i květy krásnoplodky, které jsou fialovo-růžové a velmi fotogenické. Nicméně každý je nadšený hlavně z jejich plodů, což jsou bobule, vypadající jako korálky, nejčastěji fialové barvy a dozrávají právě od září do října. Na zahradě doslova září a jakmile keř shodí list, jsou plody jeho jedinou a dokonalou ozdobou, která na keři vydrží až do jara. Tedy, pokud nepadnou za oběť nějakému opeřenci.
Jak pěstovat krásnoplodku
Krásnoplodka klame tělem, protože ačkoliv vypadá jako nějaká exotická fajnovka, tak její pěstování zvládnete i vy. Jediné, co by bylo dobré dodržet, tedy pokud se chcete dočkat velkého množství plodů je, vysadit ji na slunné stanoviště, teprve zde nejlépe vynikne. Poroste i zaplodí i v polostínu, ale nikdy to nebude takové, jako na slunci. Preferuje půdy propustné, vlhčí, ale s trochou štěstí poroste v každé zahradní půdě. Stačí jí jen dodávat dostatek živin, postačí běžná kapalná hnojiva na okrasné dřeviny nebo zcela běžné granulované hnojivo jako je Cererit či NPK. Na jaře ji dopřejte pravidelný prořez. Vysadíte-li ji ještě nyní na podzim, přes zimu ji raději chraňte chvojím nebo jutovým obalem.
Kam krásnoplodku vysadit
Samozřejmě záleží, jaké máte na své zahradě možnosti, nicméně jelikož je to keř, který má být viděn, rozhodně si ji vysaďte někam poblíž sezení, terasy nebo na místo, kam na ni uvidíte třeba z okna. Barva jejich plodů vynikne na tmavším pozadí, takže krásnoplodka se často vysazuje před jehličnany či stálezelené keře. Dobře si rozumí třeba s vilíny, které jsou výjimečné tím, že kvetou během ledna až února a pokud budou vysazeny blízko u sebe, v zimě získáte nádherný barevný kontrast plodů krásnoplodky a květů vilínů.
Některé druhy krásnoplodek jsou nejen okrasné, ale i užitečné
Jiné druhy krásnoplodky jsou, pro svůj obsah aromatických látek, využívány ve farmacii při onemocnění dýchacích cest a v poslední době se využívají jako antivirotika. Jiný druh, krásnoplodka americká se přidává do repelentů, a často ji tak vysazovali farmáři kolem pastvin, aby od dobytka odpuzovala otravný hmyz.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.