Jahodka indická (Duchesnea indica) je půdopokryvná rostlina, která se využívá jako okrasná podsadba pod keře a stromy nebo jako lem záhonů či chodníčků. Dříve se pěstovala také v závěsných nádobách.
Souplodí jahodky se od jahod liší kulatějším tvarem a většími kališními lístky. Stonky nesoucí jahodky zůstávají navíc vzpřímené a neohýbají se.
Foto: Shutterstock
Jahodka má nejedlé plody
Má ráda polostín až stín a vystačí s běžnou půdou. Kvete žlutými květy v květnu až červnu, kulaté červené plody, resp. souplodí, na ní dozrávají během léta. Rostlina se po okolí šíří plazivými stonky, které v uzlinách zakořeňují a vytvářejí nové sazenice, podobně jako jahodník (Fragaria). Od něj se kromě tvaru plodů a barvou květů liší i většími kališními lístky.
Plody mají na rozdíl od jahod mdlou chuť a jsou pouze dekorativní. Nejsou sice vyloženě jedovaté, ale jejich konzumace se nedoporučuje – řadí se mezi téměř nejedovaté druhy. Nebezpečnou dávkou je zhruba dvacet plodů, vzhledem k malé šťavnatosti a neatraktivní chuti ale otravy nehrozí. Případné předávkování se léčí aktivním uhlím.