Méně známé cibuloviny vás ohromí. Vysaďte je během podzimu, ať se na jaře kocháte krásnými květy ladoňky a dalších

Kdy vysadit cibuloviny?

Říjen je měsícem, kdy je na zahradě stále plno práce. Musíte sklidit a zpracovat úrodu, opečovávat okrasné záhony, bojovat s chorobami a škůdci nebo třeba zakládat trávník. Nicméně, mezi ty příjemnější podzimní práce na zahradě patří výsadba cibulovin, protože to je už taková práce za odměnu, jak my zahradníci s oblibou říkáme. Proto pro vás máme tři druhy méně známých cibulovin, které byste si mohli vysadit, a sami pochopíte, proč ti, co je již na zahradě mají, si bez nich jaro už nedokážou představit.

Ladoník

Ladoník (Camassia) je cibulovina, která se u nás pěstuje velmi málo. Květní stvol je vysoký až 1 metr a je zakončen dlouhým, řídkým hroznem hvězdicovitých květů. Ladoník kvete nejpozději mezi představovanými cibulovinami, a to během dubna až června. Cibule ladoníku vysazujte asi 10 až 20 cm hluboko a po odkvětu ho můžete nechat v půdě. Cibule se vyndávají asi za 3 roky, kdy je vyryjete, očistíte a uskladníte do výsadby.

Ladoňka

Ladoňka (Scilla) miluje vlhčí, humózní půdy s přídavkem písku. Ladoňky jsou velmi žíznivé a na jaře vyžadují dostatek vláhy. Nejlépe tyto drobné cibuloviny vyniknou ve skupinkách a jejich cibule se vysazují do hloubky 6–10 cm. Ladoňky milují slunce, pokvetou ale i v polostínu. Dobře vynikají pod řídkými stromy, ve skalce, v nádobách. Květy ladoňky jsou modré, v hroznovitém květenství s 10 až 15 zvonkovitě tvarovanými kvítky. Ladoňky kvetou dříve než ladoník, a to již v březnu.

Ladonička

Ladonička (Chionodoxa) je velmi drobná cibuloviny, která dorůstá do výšky 15 cm. Je velmi nenáročná na pěstování a často dokáže zamořit celou zahradu. Velmi se podobá ladoňce, ale oproti ní má květ bílý střed a hodí se jako podrost pod vyšší stromy i do skalky. Kvete ve stejnou dobu jako ladoňka, a to v březnu až dubnu. Jelikož jsou cibulky menší, vysazují se do hloubky 5–8 cm, a to nejlépe do skupin, jen tak totiž vynikne její krása. Velkou výhodou ladoničky je, že na jednom stanovišti může být libovolně dlouho, cibule tak není třeba po odkvětu vůbec vyndávat z půdy.

Jak tyto cibuloviny nejlépe vysadit

Pokud chcete z krásy kvetoucích cibulovin vytěžit maximum, nakombinujte je všechny společně, a díky tomu se krásně vystřídají v květu. Velmi dobře vypadají tyto modře kvetoucí cibuloviny jako lem pro červeně či žlutě kvetoucí tulipány nebo žluté narcisy. Jelikož se jedná o poměrně malé cibulky, vysazujte je spíše do nádob než do volné půdy v zahradě, kde by se mohly stát obětí nějakého hraboše, který hledá něco k snědku.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.