Jak zazimovat okrasné traviny? Určitě ne nůžkami
Mnoho pěstitelů dělá tu chybu, že teď, před zimou, možná proto, aby měli uklizenou zahradu, okrasné traviny sestřihnou až u země. To ale nikdy nesmíte udělat, protože tím, že ustřihnete nadzemní část, obnažíte střed celé rostliny, který není chráněn. Přes zimu pak zmrzne a travina uhyne. Takže pokud vám soused radí, abyste traviny sestřihli, nikdy ho neposlouchejte a raději je pouze svažte
Jak připravit okrasné traviny na zimu?
Jediné, co nyní traviny skutečně potřebují, je svázat do snopu či kužele, záleží, jak dlouhé jsou listy, které svazujete. Jde o to, abyste ochránili střed rostliny, ten je totiž nejdůležitější, a právě svázáním vytvoříte jakousi stříšku, která ho ochrání před deštěm, sněhem a mrazem. To, že budou omrzlá a jinovatkou pokrytá květenství trav, vůbec ničemu nevadí, to, co musíte chránit, je totiž dole.
Které traviny nesvazovat, a které ano
Při zazimování travin jde o to, že ne všechny druhy svázání vyžadují. Zcela určitě tak nemusíte svazovat nižší druhy trav a druhy stálezelené, jako jsou hlavně kostřavy, ostřice, lalang válcovitý či kavyl nebo sedoulek. Tyto druhy pouze v případě silných mrazů ochraňte chvojím.
Naopak, svazují se běžné druhy, jako jsou ozdobnice, dochany či pampová tráva. Na úvazek doporučujeme vázací popruhy, které se využívají na přivázání opory ke stromům, nebo režný provázek. Úvazek pak musíte během zimy kontrolovat, někdy se totiž stane, že povolí a travině se tak obnaží její střed, a to v zimě není žádoucí. Pokud jsou hlášené silné mrazy, lze svázané traviny ještě zakrýt bílou netkanou textilií, která propustí světlo, ale nepropustí mráz.
Kdy ostříhat okrasné traviny?
Řez nadzemní části travin se provádí až na jaře. Konkrétně ve chvíli, kdy nehrozí žádné silné mrazy, které by mohly poničit vzcházející listy. Většinou to bývá v březnu, ale samozřejmě záleží, kde se vaše zahrada nachází, protože v případě vyšších poloh si na nějaké jaro ještě chvíli počkáte. Ten správný čas, kdy je třeba nadzemní část odstranit, vám dá najevo i samotná travina, začnou jí totiž ze středu vyrůstat nové listy. Jakmile se tak stane, buďte při odstraňování odumřelé nadzemní části opatrní, abyste právě ty nové listy nepoškodili.
U travin, které jste nesvazovali, třeba zmíněné kostřavy, stačí, když celou rostlinu pročísnete prsty, tím ji zbavíte odumřelé hmoty a omladíte. Stříhání u těchto druhů často není vůbec potřeba, ale například v případě kostřavy je lehký jarní zástřih možný.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.