Říjen je ideální čas pro výsadbu pivoněk: Pokud ale nedodržíte určité kroky, příští rok nepokvetou

Bylinné vs. dřevité pivoňky

Pivoňky se v Evropě pěstují již od středověku a doposud známe okolo třiceti základních druhů. Pivoněk existuje také velké množství kultivarů, ale tím nejzákladnějším rozdělením je dle jejich stonku – na dřevité a bylinné.

Dřevité pivoňky jsou keře, na zimu nezatahují do půdy, ale jen shodí listy. Dorůstají do výšky až dvou metrů, jsou odolnější a na jednom stanovišti zůstávají více let. Hůře se množí, proto je lepší si v zahradnictví zakoupit jejich sazenice. Naopak bylinné pivoňky jsou klasické trvalky, mají nižší vzrůst a na zimu zatahují do půdy. Na jaře pak vyraší červené výhony, na kterých se objevují listy a kulaté pupeny květů.

Říjen je ideální termín pro výsadbu

Jak bylinné, tak dřevité pivoňky lze vysadit ještě teď, na podzim, nejlépe v první polovině října, aby do zimy stačily dobře zakořenit. Stanoviště před výsadbou pivoněk dobře připravte, je dobré půdu prokypřit minimálně do hloubky 50 cm, protože kořeny vyžadují prostor pro růst. Důležitá je také hloubka výsadby, pokud totiž pivoňku vysadíte příliš hluboko, pokvete velmi málo nebo i vůbec. Správná hloubka je taková, aby pupeny na kořenech byly maximálně 3 cm pod povrchem půdy.

Výsadbu pivoněk musíte zvládnout na poprvé, protože je známo, že nesnáší přesazování, takže jakákoliv budoucí náprava chybné výsadby by mohla rostlinu zlikvidovat. Před zimou je vhodné čerstvě vysazené rostliny zakrýt chvojím nebo zasypat asi 10 cm vrstvou zeminy, která bude rostliny chránit před mrazem. Starší rostliny již není nutno před zimou chránit.

Nejkrásnější dřevité pivoňky

Správně by název této skupiny pivoněk měl znít křovité pivoňky, protože jedním z hlavních zástupců dřevitých pivoněk je pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa). Tento druh vyžaduje vlhčí a humózní půdu na slunci. Dobře prosperuje vysazený někde v závětří, třeba u živého plotu nebo u zdi, kde bude chráněna před průvanem. Křovitá pivoňka kvete asi 2 až 3 týdny. Známý je třeba kultivar ´Reine Elisabeth´ s plnými růžovými květy nebo třeba ´Early Scout´ s květy červenými.

Bylinné pivoňky jsou stálice našich zahrad

Většinou se na našich zahradách objevují pivoňky bylinné, kam patří klasické druhy, jako je pivoňka lékařská (Paeonia officinalis), pivoňka úzkolistá (Paeonia tenuifolia) nebo pivoňka čínská (Paeonia lactiflora). Opět vyžadují vlhčí stanoviště, plné slunce a dostatek živin v půdě. Krátkodobě vydrží pivoňka i sucho. Chcete-li si některou z bylinných pivoněk namnožit, nejlepším způsobem je dělení trsů, které se provádí rovněž na podzim.

Jiné rostliny vedle pivoněk nevysazujte

Ačkoliv se to často nezdá, pivoňky v sezóně vytváří kompaktní a značně se rozrůstající trsy, díky tomu se hůře kombinují s jinými rostlinami. Pokud tedy chcete vysadit pivoňky do trvalkového záhonu mezi ostatní druhy, nikdy jiné rostliny nevysazujte vedle nich, ale před ně. Jen tak budou mít jednotlivé druhy dostatek místa pro svůj růst a nebudou si navzájem konkurovat o prostor, vodu a živiny.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.