Proč pěstovat rostliny v samozavlažovacím truhlíku?
Samozavlažovací nádoby mají speciální konstrukci, která umožňuje rostlinám brát si vodu postupně ze zásobníku umístěného ve spodní části. Voda se ke kořenům dostává knotem nebo odpařovacím kanálem a díky tomu je zavlažování rovnoměrné a optimální. Kořeny totiž nejsou ani vysušené, ani přemokřené a díky tomu nedochází k úhynu rostlin z důsledku přelití.
Jaký typ truhlíku si vybrat a pro koho jsou určené?
Dnešní trh se samozavlažovacími nádobami je poměrně široký a výrobci nabízí několik systémů zavlažování, například knotový, kapilární nebo prostřednictvím průduchů. Tyto truhlíky ocení hlavně ti, kteří nemají tolik času na péči o rostliny, rádi a často cestují, nebo zahrádkáři, kteří pěstují rostliny při nepříznivých podmínkách, například u plně osluněného stanoviště. Dobře v nich porostou bylinky, květiny, zelenina i okrasné rostliny.
Výhody samozavlažovacích truhlíků
Tou nejzásadnější výhodou je samozřejmě úspora času a vody, kdy zaléváte jen jednou za několik dnů, ale o to intenzivněji. V těchto nádobách je stabilní vlhkost a kořeny mají stále přístup k vodě. Díky zásobníku s vodou, který je umístěn na dně, nedochází k přemokření v oblasti kořenů. V samozavlažovacích truhlících mají rostliny lepší vitalitu a růst, protože mnohem efektivněji přijímají vodu a živiny.
Jak správně vybrat samozavlažovací truhlík
Pokud potřebujete truhlík umístit na okenní parapet, dobře si změřte jeho délku. Chcete-li truhlík postavit do zahrady, máte samozřejmě lepší možnosti a konečná velikost záleží nejen na vašich preferencích a možnostech, ale také na druzích rostlin, které v nich chcete pěstovat. Součástí truhlíku by měl být také měřák, díky němuž snadno poznáte, kolik vody v truhlíku je a kolik tedy musíte dolít. Praktické jsou také rozpěry, díky nimž se vlivem substrátu nevyboulí truhlík do strany. Vyrovnávací nožičky jsou rovněž důležité, protože díky nim zajistíte stabilitu truhlíku na parapetu.
Jak často doplňovat vodu?
Frekvence závlahy samozavlažovacích truhlíků se odvíjí od toho, nejen jak je velký, ale také na ročním období. Obecně platí, že i v těch nejteplejších dnech se voda doplňuje jednou týdně, záleží ale, jak velký zásobník na vodu truhlík obsahuje, U truhlíku dlouhého 60 cm je rezervoár asi 3,5 litru a v tomto případě stačí doplňovat vodu jednou týdně.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.