Co je to netkaná textilie
Textilie v zahradě mají mnohá využití a pokud si je sami osobně nevyzkoušíme, nemůžeme jednoznačně říci, že je to zlo, které nemá na vaší zahradě co dělat. Vesměs existují 4 základní typy textilií, které budeme-li používat správně, mohou nám dopomoci k žádané úrodě. Vždy totiž záleží, jakou gramáž textilie použijete.
1. Zakrývací netkaná textilie
Nejlehčí netkané textilie s gramáží kolem 20g/m2 bývají bílé, by propouštěly světlo. Tento typ textilií se používá běžně k prodloužení sezóny a pomáhají chránit rostliny i výsevy před nižšími teplotami. Pomocí netkané textilie se také chrání keře a stromky proti mrazu a výhodou je, že propouštějí světlo, vzduch i vodu. Používáme-li je k zakrytí záhonů, třeba s výsevy, musíme je zatížit tak, aby byla volně a nebyla příliš napnutá, rostoucí semenáčky si ji pak sami nadzvednou. Bílá netkaná textilie nemá moc nevýhod, snad jen to, že pokud byste ji jako ochranu rostlin ponechali na rostlině déle, než je nezbytně nutné, mohly by se pod ní, díky zapaření, šířit houbové choroby. Tento typ textilie lze používat opakovaně, dokonce je lze vyprat v pračce, ale bez aviváže. Bílá netkaná textilie by měla být v povinné výbavě všech pěstitelů.
2. Mulčovací netkaná textilie
Silnější netkané textilie s gramáží kolem 50g /m2 bývají černé nebo hnědé a mají za úkol žádné světlo nepropouštět. Jejich hlavním úkolem je bránit růstu plevelů. Tento typ textilie může být užitečný při pěstování jednoleté zeleniny, kdy opravdu potlačuje plevel, mírní odpar a propouští vláhu a vzduch. Její použití na trvalkové záhony pak zahradníky rozděluje na dva tábory, jedni tvrdí, že do trvalkových záhonů, kde se rostliny vysazují pouze do nařízlých otvorů v textilii, rozhodně nepatří, ti druzí naopak nevidí v jejím používání žádný problém. V prvním případě odpůrci textilie zastávají názor, že trvalky se nemohou dostatečně rozrůstat a postupně dochází k odumírání života pod textilií. Místo textilie do trvalkových záhonů doporučují například organický materiál jako je sláma, tráva, listí nebo kompost. Přírodní mulč se přirozeně rozkládá a dochází tak k obohacování půdy humusem. Jistou alternativou je použití rozložitelných netkaných textilií, které se postupně rozloží a rostliny tak mohou v klidu růst. Ze své praxe mohu rozložitelnou textilii rozhodně doporučit, nově vysázené rostliny totiž ochráníte před růstem plevele, šetříte půdní vláhu a rostliny mají dostatek času se rozrůst. Není vůbec žádná pravda, že by pod takovou textilií nebyl život. Až tedy budete někde poslouchat, že textilie do trvalkových záhon je zlo, není tomu tak a je třeba vědět, že není textilie jako textilie a rozhodně není žádným hříchem ji, pokud nechcete každý týden ohýbat záda, použít.
3. Tkané textilie
Tkané textilie jsou silnější a trvanlivější než netkané. Platí, že čím vyšší gramáž, tím odolnější jsou. Díky tloušťce gramáže jsou pak hůře propustné pro vodu a vzduch a k mulčování záhonů se proto nepoužívají. Kde je ale využijete určitě je třeba na cestách, kde ještě před tím, než ji vysypete anorganickým materiálem (štěrk, kačírek, písek), na ni položíte tkanou textilii a díky tomu vám na cestě nebudou prorůstat plevele, nebo jejich růst hodně potlačíte. Na cesty lze sice použít i ty netkané textilie, ale ty jsou díky nižší gramáži méně pevné a často se potrhají. Takové cestičky se hodí i mezi vyvýšené záhony, kde díky dostatečné vrstvě mulčovací kůry nebudete muset tolik plet. Silnou tkanou textilii někdo používá také pod dlažbu nebo dřevěnou terasu.
4. Geotextilie
Pod názvem geotextilie se ukrývají tkané i netkané a velmi silné textilie. Ty se absolutně nehodí pro mulčování záhonů, ale své uplatnění nalezly hlavně ve stavebnictví. Silné netkané geotextilie na zahradě využijeme například při stavbě jezírek či potůčků. Geotextilie mají především ochranou funkci, kdy se pokládají pod fólii, která se používá k izolaci dna vodní stavby a to proto, aby se tato folie, která je docela drahá, neponičila o nějaký kámen či jiné nečistoty na dně budoucího jezírka. Geotextilie tak prodlužují životnost této fólie.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.