Účinný způsob, jak se zbavit mšic, svilušek a vlnatek bez použití chemie: nalákejte na zahradu škvora

Největší mýtus o škvorech: v noci nám zalezou do ucha a prokousnou bubínek

Určitě už jste tento nejčastější mýtus, pokud jste v mládí jezdili na tábory či do kempů, slyšeli. Těžko říci, kde se tato hloupost vlastně vzala, každopádně vězte, že je to opravdu hloupost a žádný škvor vám v noci do ucha vážně nevleze, vždyť co by tam asi tak hledal, že? To, že ho najdete třeba pod spacákem či ve stanu jen znamená, že jen potřebuje projít a dostal se tam, kam nechtěl. Jediné, co na této pověře pravdivé je, že škvor je opravdu spíše noční tvor, určitě vám ale neublíží.

Ušetřete peníze a namnožte si thuje právě teď: získáte zdravé keře, je to snadné, když víte, jak na to

www.nkz.cz

Co se stane, když vás kousne škvor? Určitě neumřete

Škvoři mají na konci zadečku pár velkých klešťovitých přívěsků, které možná budí hrůzu. Těmito klíšťkami dokáží sice štípnout, ale jejich štípnutí není nic hrozného a určitě vám tím neublíží. Tyto klíšťky mají především k obraně, k lovu, používají je při páření, ale také si s jejich pomocí skládají blanitá křídla pod krytky. Samičky mají klíšťky menší, samečci větší a zahnuté. Škvoři tvoří v hmyzí říši samostatný řád s asi 1800 druhy, přičemž u nás žije jen 7 druhů a nejznámější je škvor obecný.

Špaček je váš parťák v boji proti škůdcům: Stačí udělat pár opatření a bude vám prospěšný

www.nkz.cz

Na svých zahradách škvory určitě tolerujte: požírají mšice a další savý hmyz

Dospělí škvoři a jejich larvy jsou všežravci, díky čemuž ho nemají někteří zahrádkáři rádi, mohou totiž okusovat okvětní plátky, lístky, kořínky či ovoce. Ale, mnohem více preferují potravu živočišnou a doslova milují mšice, svilušky a vlnatky, včetně jejich vajíček. Škvoři fungují také jako čističi, požírají totiž i rozkládající se rostlinný materiál, zdravé listy rostlin okusují minimálně, na zahradě tedy žádnou velkou škodu rozhodně nezpůsobují. Z toho důvodu převažuje jejich pozitivní funkce jako predátorů škodlivého, savého hmyzu.

Jak dlouho škvor žije: larvy matku nakonec sežerou

Škvor, jako dospělý jedinec, žije zhruba osm až deset měsíců. Pokud samička pečuje o larvy, je touto péčí tak vysílena, že ji nakonec larvy sežerou. Na druhou stranu, pokud je samička nechá napospas osudu, larvy vyschnou a odumřou.

Domek pro škvory z květináče
Info ikona

Domeček pro škvory zavěste tak, aby se do něj jeho nájemníci snadno dostali.

Foto: Shutterstock

Jak můžeme škvory přilákat do zahrady: stačí starý květináč

Možná už jste pochopili, že škvor pro vás bude dobrým pomocníkem v boji proti mšicím, takže otázka zní: jak ho na zahradu nalákat a udržet? Škvoři jsou na bydlení nenároční, bohatě vám postačí obyčejná dřevěná krabička nebo starý hliněný květináč, který vyplníte slámou. Jelikož se krabička i květináč věší otvorem dolů, je nutno otvor se slámou zakrýt ještě pletivem, aby obsah nevypadl. Takto připravený květináč pověsíme kamkoliv na strom nebo na keře, nejlépe do stínu, případně máte-li rostlinu hodně napadenou savým hmyzem, umístěte poblíž této rostliny nějakou tyčku a na ni připevněte obydlí pro škvory. Ti se o vše již postarají sami.

 

KVÍZ: vyznáte se v exotickém ovoci? Všechny otázky uhádne správně jen málokdo!

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada