O rajčatech se často mluví jako o pleveli, který roste všude. Pěstování je sice snadné, ovšem je třeba dodržet několik zásad a vyhnout se zbytečným chybám. Bohužel rajčata snadno podléhají plísňovým chorobám, které úrodu dokáží zničit. V textu se dozvíte, jakých chyb se vyvarovat. Na toto téma jsme pro vás také připravili instruktážní video.
.
1. Chybná hustota výsadby
Příliš hustá výsadba způsobí, že mezi rostlinami nebude proudit vzduch, po dešti budou hůř osychat a vlhkost se bude držet mezi listy. To je zelená pro plíseň. Abyste před ní rostliny co nejdéle uchránili, snažte se, aby byl porost co nejvzdušnější. Stejně tak si dejte pozor, ať se rostliny nedotýkají jedna druhé. Ani trošku. Nejprve si budou vyměňovat vlhkost a později i choroby. Ideální vzdálenost mezi tyčkovými rajčaty je alespoň 60 cm.
2. Nevyštipování výhonů rajčat
Některá rajčata se vyštipují, jiná ne, kdo by se v tom vyznal… Myslete na to, že vyštipování vyžadují všechny tyčkové odrůdy rajčat a když nad ním mávnete rukou, budete mít sice krásně bohaté keříčky, na kterých ale bude podstatně méně plodů. Jednoduše proto, že rostliny budou dávat většinu své energie do růstu a do plodů až sekundárně. Hustá tyčková rajčata jsou navíc opět velkým lákadlem pro plíseň.
3. Špatná zálivka
O rajčatech se traduje, že jde o žíznivou zeleninu. Je to pravda, ale platí obligátní “všeho s mírou”. Rozhodně je nezalévejte denně, bohatě stačí jednou za dva nebo tři dny a každé rostlině dopřejte asi 5 litrů vody. Když záhony navíc zamulčujete trávou nebo slámou, nemusíte se zaléváním rajčat vůbec zabývat, vrstva mulče vodu udrží v zemi. Pokud byste rajčata zalévali denně, budou tvořit kořeny především těsně pod povrchem půdy a nepůjdou do hloubky. V důsledku toho budou náchylnější na jakékoliv teplotní i srážkové výkyvy. Při dlouhodobějším přelévání rostlinám navíc přestane kořenový systém fungovat a hrozí, že je zabijete.
4. Chybný způsob zálivky
I čtvrtý bod se týká zvyšování rizika plísně. Té se totiž daří ve vlhku, a tak by mělo být cílem vašeho snažení udržovat rajčata pokud možno suchá. Zalévejte je proto vždy ke kořenům, na listy nikdy. Voda by na nich ulpívala a rajčata byste tak zbytečně stresovali.
5. Nadměrné odlistění
Někteří zahrádkáři doporučují rajčatům komplet oholit listy, jakmile nasadí několik vijanů s plody. Účelem této praktiky je podpora dozrávání plodů. Jenže už se zapomíná na to, že každá rostlina listy potřebuje ke svému životu. Když je odstraníte, stresujete ji. U rajčat mají listy navíc i tu funkci, že kryjí plody před spálením od slunce, případně před deštěm. Rajčatům tedy listy nikdy neotrhávejte všechny. Odstraňte ty, které se dotýkají vzájemně mezi sebou, okolních rostlin nebo země.
Zdroj: autorský text