Většinu z jedlých keřů si lidé vysazovali pro jejich krásné, často vonné květy. Po té ale zjistili, že i jejich plody jsou velmi chutné, zdraví prospěšné a mnohé z nich se tak zařadili mezi klasické ovocné druhy. Do našich zahrad tak pronikly muchovníky, aronie, dříny nebo rakytníky. Není to o tom, že byste si natrhali, podobně jako třeba u rybízu či angreštu, vrchovaté misky tohoto ovoce, ale je to spíše jako možná alternativa pro ty, kteří v jídle i v kuchyni rádi experimentují.
1. Rakytník: je vaše domácí lékárna. Léčí chřipku a nachlazení
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) přišel do módy kvůli svým plodům s vysokým obsahem vitamínu C. Samotný keř je také zajímavý, má úzký šedavý list, oranžové plody lesklé jako korále. Mnoho pěstitelů ale odrazuje, protože je trochu problematická jeho sklizeň a je trnitý. Těmito drobnými nedostatky se ale nenechte odradit, jeho plody jsou totiž opravdu velmi zdravé a můžete je používat na čaje, sirupy, šťávy, a hlavně dnes lze zakoupit keře téměř beztrnné. Plody se používají při různých nemocech, léčí chřipku, nachlazení, infekci, působí i jako prevence proti rakovině.
2. Černý bez: rozhodně to není jen „obyčejná“ bezinka
Černý bez (Sambucus nigra) je asi tím nejčastějším planým keřem, který najdeme u každé silnice a pole. Z toho důvodu se také hodí především do venkovských zahrad, kde se využívají jeho speciálně vyšlechtěné kultivary s různě zbarveným listem a mnohonásobně vyšší úrodou. Využití má ale stejné, jako ten planý, krásné, velké a vonné květy se využívají k výrobě sirupu, nebo si ho nasušíte na zimu na čaj. Výborné jsou také tzv. kosmatice, které nám naše babičky rády dávaly na talíř místo kuřecího řízku. Využití mají samozřejmě i jeho plody, černé bobule, ze kterých se vyrábí výborný sirup, která přijde k chuti především za sychravých, zimních večerů.
3. Muchovník: má jedlé, pikantní a chutné plody
Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) je krásný keř, někdy i menší, mnohokmenný strom. Pěstuje se několik druhů, které se liší v habitu, chuti plodů a v podzimním zbarvení. Muchovník Lamarckův kvete jako ostatní muchovníky bíle, bronzově raší a má výtečné, modré a chutné plody. Na podzim tento druh zbarví listy do růžové a červené barvy a vzniká tak úžasná podívaná. Muchovník vyžaduje dostatek místa, aby lépe vynikla jeho krása a to především v době květu.
4. Na co je dobrá aronie: posiluje imunitu a upravuje krevní tlak
Aronie nebo také temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) se vysazuje buď jednotlivě, nebo do živého plotu, který může oddělit třeba jednu část zahrady od druhé. Keřík působí velmi přirozeně, krásně kvete a na podzim se nádherně vybarví. Z jejich plodů se vyrábí sirup nebo marmelády, někdo je přenechá kosům, případně se o ně můžete s ptactvem podělit. Byla by to ale škoda, protože pravidelným pojídáním jejich plodů posilujete svoji imunitu, zlepšíte si prokrvení a dokonce upravíte krevní tlak.
5. Dřín: první jarní květy a první potrava pro včely. Patří do každé zahrady
Dřín obecný (Cornus mas) je keř, který bývá nejčastěji vysazován jako solitéra. Téměř zapomenutá a nyní znovuobjevená stará dřevina s jedlými plody. Nejvíce okrasy dřín udělá brzy na jaře, jeho květy jsou obletovány včelkami a poskytují jim první potravu po zimě. Plody se nazývají dřínky, a nejčastěji se využívají na výrobu marmelád. Plodí opravdu štědře, proto pokud se pro dřín rozhodnete, předem si promyslete, co s bohatou úrodou provedete.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.