Jak správně zalévat záhony: aplikujte hned a vaše zelenina poroste i v tom největším suchu

Naše babičky říkávaly, že přísušek je lepší než moře vody. Něco na tom bude, protože v deštivých letech zelenina nezřídka podlehne plísním, kterým lze jen těžko předcházet. S nedostatkem vody se dá pracovat a to dokonce tak, že si zelenina bude libovat. Chcete vědět, jak na to?

Tady jsou naše tipy:

1. Mulčování: Co použít jako mulč?

V poslední době se o něm mluví stále častěji jako o ideálním způsobu, jak v půdě zadržet vodu. Jako mulč lze použít jakýkoliv organický materiál: čerstvou trávu, seno, slámu, štěpku, dokonce i odřezky zeleniny nebo okopaný nenakvetlý plevel. Výhodou je, že jak organická vrstva odtlívá, postupně vyživuje půdu pod sebou a zároveň brání v růstu pleveli. Takže lidově řečeno zabijete tři mouchy jednou ranou.

2. Udržujte záhony bez plevele

Příroda nemá ráda holá místa a prázdná plocha na záhonech mezi rostlinami je většinou bojem mezi přírodou a zahradníkem v duchu “kdo s koho”. V případě, že necháte zarůst plevelem zeleninové záhony, vzniká v nich boj o každou kapku vody, protože žízeň mají všichni obyvatelé záhonu.

Jak se zbavit slimáků a jiné havěti v zahradě: udělejte si pořádné kafe a uvidíte, na co všechno vám může být užitečný lógr

www.nkz.cz

3. Kypřete půdu

Jakmile se na povrchu záhonů vytvoří tvrdá krusta, voda se do nich hůř vsakuje, často při zálivce vznikají louže, a zároveň se rychleji odpařuje. Při pravidelném narušování povrchu přispějete k tomu, že se zálivka lépe vsákne a voda zůstane déle tam, kde je potřeba. Když jednou týdně nahrubo projedete záhony kultivátorem nebo motyčkou, bude to bohatě stačit a jako bonus odstraníte i plevel.

4. Zalévejte záhony ráno nebo večer a ve správném množství

Každý zkušený zahrádkář ví, že zalévat záhony v létě přes den je trochu bláznovství. Voda se rychle odpaří, rostliny vystavujete často teplotnímu šoku a voda na listech je přes den úplnou pohromou, protože funguje jako lupa. 

Zásad správného letního zalévání je pár a vyplatí se je naučit:

  1. Zalévejte brzy ráno nebo večer po západu slunce: voda se tak rychle neodpaří a rostliny s ní budou lépe hospodařit.

  2. Vždy zalévejte přímo ke kořenům: jednak ušetříte vodu a většina plodové zeleniny vodu na listech nemá ráda.

  3. Zalít dvakrát do týdne každou rostlinu pořádně je lepší než zalévat ji každý den trochu. 

5. Pořiďte si kapkovou závlahu v záhonech

Kapková závlaha v záhonech je v létě doslova požehnáním a vybrat si z nepřeberné nabídky už dokáže každý. Ceny nejsou ve většině případů nijak závratné a začínají už na pár stokorunách za perforovanou hadici a pár spojek, využít můžete i pouhý samospád vody. Toto řešení oceníte hlavně ve chvíli, kdy budete chtít odjet na pár dnů pryč. Zahrada se pak obejde bez cizí pomoci a vy se nemusíte bát, jestli povolaný soused nezapomněl zalít.

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada