A už je to zase tady. Jaro, semínka. Nakoupím jen za pár korun a oseji několik květináčků. Najednou však držíte v ruce dvacet pytlíků se semeny, protože tato chci vyzkoušet a tato říkala Alena, že jí vyrostly úžasně. Část z nich nevyroste, část zajde po přesunutí ven a stejně nesníte všechny.
Jak se zelenina pěstuje a jak si práci ulehčit
Každá rostlina je jiná a potřebuje něco jiného. Některé zapustí kořeny prakticky kdekoliv vám upadnou, jiné musíte hýčkat. Obecně se semena sejí buď přímo do záhonu nebo je nutné semena zasít do květináče a předpěstovat doma v teple. Až počasí dovolí, přesuneme vzrostlé sazenice ven do záhonu. V zahradnictví vám práci usnadní, semínka za vás vypěstují a vy si jednoduše zakoupíte květináček s předpěstovanou sazenicí papriky, celeru, květáku i ledového salátu.
Co rozhoduje, zda koupit semena nebo hotovou sadbu?
1) Finance
Semena jsou levnější, v pytlíčku jich je velké množství, kdežto jedna hotová sazenice zpravidla stojí podobnou sumu peněz. Počítejte ale, že ne všechna semena z pytlíčku vždy vyklíčí a některé klíčky zajdou dokonce brzy po vykouknutí ze zeminy. Další rostlinky snadno zhynou po vyjednocení (tedy po přesazení jednotlivých rostlinek do vlastních květináčků) a další při výsadbě ven.
2) Čas
Čas nás bude stát nejen semena zasít do květináčů. Pozdější přesazování do samostatných květináčků, ale hlavně rosení, zalévání a hlídání, jak se rostlinkám daří, vyžaduje taktéž mnoho času a pozornosti.
3) Prostor
Přesto, že bydlíte v domě s velkou zahradou, nemusíte disponovat prostorem pro dočasně oseté truhlíky. Truhlíky můžete položit na parapety, schodiště či provizorní police. Zvažte ale, zda nepřekáží vašemu oku, případně dalším členům domácnosti.
4) Množství rostlin
Máme-li dva nebo tři záhonky a do nich dáváme od každého něco, spíše pro radost z vlastnoručně vypěstované zeleniny, budeme se rozhodovat jinak, než pěstitel se dvěma nebo třemi poli. Pro menší plochy se většinou vyplatí spíše sadba, především pro časovou a prostorovou náročnost.
5) Chuť do práce
Jste-li natěšení na novou výzvu a nadšeně zahradničíte, pak není co řešit, nakupte semínka a směle do toho. Hotová sadba není o lenosti, ale o promyšlení výše uvedených faktorů. A jste-li jednoduše líní nebo pohodlní, klidně si kupte sadbu a ušetřete si tak čas a námahu.
Podle čeho vybrat vhodnou zeleninu a co vám ušetří čas a práci?
Jak v semenech, tak v hotové sadbě je výběr široký. Ovšem v semenech je výběr bohatší.
Existují dokonce odrůdy pro děti, které bývají sladší, například u hrášku nebo červené řepy.
Řešte prostor, který vzrostlá zelenina zabere a jaké máte možnosti.
Nenáročné na předpěstování jsou například papriky a rajčata.
Sadbu salátů nebo kedluben nakoupíte za pár Korun, ale krásně vzejdou i ze semínek zasetých přímo do záhonu. Brzy zjara však počítejte s delší dobou klíčení a musí být zaseté do skleníku.
Celer, květák nebo třeba brokolice jsou náročnější na péči a podmínky, většinou je tedy jednodušší a levnější zakoupit hotovou sadbu.
Pórek zasetý do záhonku dostatečně brzo, není nutné předpěstovat doma ani kupovat sadbu, stihne krásně vyrůst ze semínek venku.
Ze semen vypěstujete i překrásné letničky za pár korun
Nejčastěji se ze semínek pěstují letničky jako lobelky, petunie, surfinie nebo třeba millionbells. Dá to spoustu práce, ale máte-li velké množství oken a květináčů, může se vyplatit.
Jejich semínka jsou miniaturní a z každého vzejde jedna rostlinka. Proto je třeba sít rozumné množství semen, abychom si ulehčili práci při jejich jednocení. Jednocení je nutné, každá rostlinka potřebuje dostatek výživy ze zeminy. I když máme spoustu vzrostlých pěkných sazenic, dopřejeme jim prostor, jedině tak nás odmění záplavou květů a silných stonků. Přebytečné sazeničky nemilosrdně vyhodíme nebo darujeme.
Mnoho letniček lze vypěstovat přímo na záhoně, ideální doba výsevu je duben a květen. Perfektní a nenáročné jsou například afrikány nebo krásenky, které se samy snadno vysemení a příštím rokem porostou i bez práce.
Vychytané tipy nejen pro začátečníky
Chcete-li si práci usnadnit, volte zeleninu, která není nutná předpěstovat a stačí zasít do záhonu.
Většina semen vydrží v balení několik let i v načatých pytlíčcích. Především saláty, hrášek či mrkev použijete v dalším roce. Co zbyde, nemusíte tedy rovnou vyhazovat.
Zasaďte si semena zeleniny, která vám chutná. Vydlabejte semena z vašich oblíbených paprik nebo dýně, nechte semena zaschnout a zasaďte.
Sepište si plán, co je kdy potřeba zasít a na co nezapomenout. Například papriky je nutné zasít poměrně brzy. Pak už vás zachrání jen hotová sadba.