Co dělat, když černají špičky rajčat: existuje jednoduché řešení

Pěstování rajčat se obecně považuje za velmi snadné, což je sice pravda, ale na druhou stranu na rajčata číhají nejrůznější choroby a problémy. Jedním z nich je i černání špiček plodů, které však není nakažlivé, takže se na další rajčata nijak nepřenese a má většinou i poměrně jednoduché řešení.

Co znamená když černají rajčata

Nejprve se objeví zahnědlé skvrny na některých listech rajčat a později začnou hnědnout až černat i špičky u ještě nezralých plodů. Pokud se hned lekáte houbových nebo virových onemocnění, můžete zůstat v klidu. Jedná se spíše o nedostatek vody nebo vápníku, které se černáním plodů projevuje a dobrou zprávou je, že se nejedná o onemocnění nakažlivé. Přesto je dobré zakročit co nejrychleji, aby měla rostlina ještě možnost vytvořit nové plody bez tohoto poškození. Proto také poškozená rajčata z rostliny odstřihněte, aby se zbytečně nevysilovala.

Proč dochází k černání špiček plodů u rajčat a jak to řešit

  • Rajčata trpí nedostatkem vody, proto rostlina omezuje vývoj plodů. Zalévejte rajčata pravidelně, nejlépe dešťovou vodou, přímo ke kořenům, nikdy ne na listy. Dejte však při zalévání pozor, přebytek vláhy by mohl vést k zahnívání kořenů.
  • Někdy se černáním špičky plodů projevuje i nedostatečně vyvinutý kořenový systém, kdy rostlina není schopna přijímat dostatek vody a živin. Provzdušněte proto půdu kolem rajčete, opatrně rostlinu okopejte a přidejte trochu stimulátoru růstu. Růstový stimulátor se aplikuje buď postřikem na list nebo se přidává do zálivky, podle pokynů na obalu výrobku.
  • Černání špiček plodů rajčat může být také projevem nedostatku vápníku. Toto onemocnění rajčat se objevuje většinou na půdách vydatně hnojených dusíkem a draslíkem. Tyto živiny brzdí příjem vápníku. Postižení rostliny pravidelně zavlažujte a jednou týdně přidávejte do zálivky hnojiva s vyšším obsahem vápníku.

Jak nejlépe pěstovat rajčata

Rajčata by bez našeho zásahu vytvářela spoustu výhonů a zelené hmoty, ale méně sil by věnovala tvorbě a dozrávání plodů. Tyčkové odrůdy rajčat vysazujte k opoře, pravidelně odstraňujte boční výhony v paždí listů a rostlinu ve výšce asi 150 cm zaštípněte, ale měla dostatek času a sil na dozrávání nasazených plodů. U keříčkových rajčat dbejte na do, aby uvnitř rostliny byl dostatek světla a vzduchu, vnitřní výhony vyštípněte.

Zdroj: https://www.levnepostriky.cz/katalog.chorob.a.skudcu/rajcata/hniloba.spicek.plodu.rajcat; https://www.donapo.cz/rajce-tyckove-start-s-f1

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada