Baklažán má podobně jako rajče mohutný kořenový systém sahající až do hloubky jednoho metru a při rychlení a vyvazování k opoře dorůstají některé odrůdy do délky, resp. výšky 2,5 m. Od odrůdy se odvíjí i barva plodů, která může být černá, fialová, bílá, zelená nebo žlutá.
Kde pěstovat baklažány
Baklažán můžete pěstovat všude tam, kde se daří rajčatům nebo paprice. Ideální jsou slunná místa s denními teplotami 20–28 °C a nočními nad 15 °C. Půda by měla být lehká vzdušná a výhřevná s vysokým obsahem humusu a neutrálním pH. Nezbytný je rovněž dostatek vláhy, zejména v době zakládání plodů, protože baklažánu jinak opadávají květy nebo mladé plody. Nezapomeňte však zalévat přímo ke kořenům.
Předpěstované nebo zakoupené sazenice se vysazují do volné půdy od poloviny května. Předtím je ale nutné rostliny otužovat častým větráním. Sázejí se 35 cm od sebe do řádků vzdálených 60 cm nebo do sponu 50x50 cm. Půdu průběžně odplevelujte, okopávejte, příp. přihnojujte.
Kdy a jak sklízet plody
Ke konzumaci jsou nejvhodnější baklažány sklizené do 30 dnů po odkvětu. Tehdy už mají velikost a barvu typickou pro danou odrůdu, a přitom jemnou dužninu s měkkými nedozrálými semeny. Sklízejí se postupně od poloviny srpna podle toho, jak plody dozrávají, až do prvních mrazíků. Odstřihávají se nůžkami a každý plod by měl mít stopku dlouhou cca 2 cm. Z jedné rostliny můžete sklidit 3–10 kg plodů. Sklizené baklažány lze uchovávat dva až tři týdny při teplotě 8–12 °C.