Jak správně používat zavlažovací vaky: Poradíme, kdy je ta nejlepší doba pro jejich instalaci

Vaky ušetří vodu i peníze

Určitě jste si již někde, většinou ve veřejných parcích či u výsadby v ulicích všimli, že kolem stromu je jakýsi vak nebo jen límec. Možná jste netušili, k jakému účelu tato věc u stromu je. My vám tuto inovaci v zavlažování stromů představíme a vysvětlíme, proč se hodí i do vaší zahrady. Zajímavostí je, že díky těmto vakům šetříte nejen svůj čas, ale i množství vody, protože ta se nikam nevypařuje, ale je dávkována přímo ke kořenům stromu.

 

Co je to zavlažovací vak a jak funguje

Zavlažovací vakyjsou speciální nádoby, vyrobené z pevného a odolného plastového materiálu, který stromům poskytuje plynulou a kontrolovanou zálivku. Jednotlivé vaky jsou navrženy tak, aby po naplnění vodou postupně uvolňovaly vodu přímo ke kořenům stromů. Voda se postupně prosakuje malými otvory ve spodní části vaku po dobu několika hodin až dnů. Funguje podobně jako kapková závlaha. Tento způsob zavlažování tak minimalizuje ztráty vody odpařováním nebo rychlým odtokem, který by nastal při klasickém zalévání.

Tisíc let starý způsob zavlažování: zakopané hliněné nádoby mohou během letních veder zachránit i vaši zahradu

www.nkz.cz

Hlavní výhody zavlažovacích vaků

Efektivní spotřeba vody

Zavlažovací vaky uvolňují vodu postupně a přesně tam, kde je to potřeba. Díky tomu se snižuje plýtvání vodou a zlepšuje se zásoba vlhkosti pro strom.

Podpora zakořeňování

Pomalu prosakující voda povzbuzuje růst kořenů stromu, ty se mohou rozrůst hlouběji do půdy. To zvyšuje následnou stabilitu stromu a jeho schopnost čerpat vodu i z hlubších vrstev půdy.

Snadná instalace

Vaky jsou lehké, snadno se přemisťují a lze je rychle a snadno naplnit vodou. Vak se většinou naplňuje vodou 1 až 2x za týden v závislosti na ročním období a potřebě stromu. Na zimu se vaky od stromu odstraňují.

Jak připravit zahradu na sucho

www.nkz.cz

Ideální řešení pro mladé stromy

U mladých stromů bývá problém v tom, že ještě nemají dostatečně vyvinutý kořenový systém a mohou mít problém získávat vodu z hlubších vrstev. Zavlažovací vaky jim tak poskytnou pravidelnou zálivku a stabilní přísun vlhkosti, díky čemuž se na novém stanovišti budou mladé stromy ujímat mnohem rychleji.

Jak a kdy vaky instalovat

Zavlažovací vaky se instalují pouhým obtočením kolem kmene stromu a naplní se vodou obvykle jednou za 5–7 dnů. V horkých letních dnech je vhodné frekvenci zálivky zvýšit. Nejlepší doba pro instalaci vaků je při výsadbě nových stromů nebo na začátku vegetačního období, takže nyní na jaře. Vak lze samozřejmě použít i u vzrostlejších stromů, které jsou pod stresem z nedostatku vody. Velmi často se vaky používají ve veřejné zeleni, kde právě nepravidelná dodávka vody bývá nejčastějším důvodem úhynu stromů.

Zavlažovací vaky jsou ideálním řešením efektivní závlahy stromů

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada