I u nás už můžete sklízet fíky. Jak se dočkat úrody a poznat zralé plody?

Fíkovník smokvoň (Ficus carica) náleží k nejstarším užitkovým rostlinám a jeho domovem je oblast Středozemního moře. Předností fíkovníku je, že začíná brzy plodit a dožívá se desítek let. U nás se pěstuje nejčastěji jako dvoumetrový keř

Exotické plody, které můžete sklízet už i u nás

www.nkz.cz

Vybírejte odrůdy, které plodí bez opylení 

U fíkovníku je důležité vybírat vždy z odrůd, které plodí bez opylení. Pokud si tedy dovezete mladou rostlinu z cest po jižní Evropě, nebude vám plodit, protože v přírodě zajišťuje fíkovníku opylení žlabatka (stehnatka) fíková, která se u nás nevyskytuje. 

Na trhu je dostupných několik výnosných variet s různě barevnými chutnými plody, které dozrávají od léta až do pozdního podzimu. Například odrůda ’Variegata’ plodí od poloviny července a je nápadná zeleno-bíle panašovanými plody. Odrůda Gustissimo® ’Twotimer’ zase plodí dvakrát za rok – v srpnu přináší podlouhlé fíky, zatímco podzimní fíky jsou kulovité. 

Fíkovník pěstujte na chráněném místě

Větší úrodu zralých fíků získáte jednoznačně při pěstování na chráněných místech, třeba u jižní strany domu, nebo v teplých lokalitách. Půdu uvítá fíkovník lehkou, dostatečně hlubokou a mírně vlhkou. Po ujmutí ho můžete přihnojit: dusíkem hnojte ale jen zjara, později přihnojujte jen fosforem a draslíkem. Důležitá je pro keř hlavně pravidelná závlaha

Kdy sklízet a jak skladovat plody kiwi | Naše krásná zahrada

www.nkz.cz

Mladé keře fíkovníků dobře zazimujte

I u mrazuvzdorných odrůd fíkovníku ale platí, že vůči chladu jsou odolné až starší exempláře. Čerstvě vysazené keře tedy první dva až čtyři roky chraňte přes zimu dobře izolujícím materiálem. Pokud by vaše (mladé) fíkovníky během studené zimy přece jen namrzly, nepanikařte. Téměř ve všech případech rostliny ze spodních částí zase obrazí, často ale až v červnu. Možností je i jejich pěstování ve velkých květináčích, které na zimu přemístíte na bezmrazé místo. 

Fíkovník v nádobě vyneste ven už v dubnu

Fíkovník rostoucí v nádobě byste měli vynést ze zimoviště ven v dubnu. Pokud byste s jeho přenesením vyčkávali příliš dlouho a přemístili ho až v květnu, ztratíte drahocenný čas, který rostlina potřebuje k dozrání plodů. Pokud hrozí pozdní mrazy, přestěhujte fíkovník na noc pro jistotu do domu. 

Jelikož fíkovník roste rychle a dokáže květináč prokořenit během jediné vegetační sezony, je dobré ho každoročně přesadit. Na jaře proto zasaďte rostlinu do větší nádoby vyplněné kvalitním substrátem nebo odřízněte 10 % kořenového balu a nahraďte jej čerstvou zeminou. Nezapomeňte, že fíkovník v nádobě potřebuje každodenní vydatnou zálivku. 

Šťavel hlíznatý se pěstuje pro jedlé hlízy

www.nkz.cz

Fíkovník plodí na výhonech z předchozího roku

Většina odrůd vhodných pro naše zeměpisné šířky plodí na loňském dřevě. Vyplatí se proto v sezoně včas zaštípnout čerstvé výhony, abyste podpořili rozvětvení rostlin, a zvýšili tak výnos v dalším roce. 

Jestliže však necháte keře fíkovníku růst několik let bez zásahu, vznikne nepřehledné houští. Prosvětlit ho můžete zpětným řezem, ale vždy s ním počkejte do doby těsně před rašením, abyste dokázali poznat, zda některé větve nejsou namrzlé. Zjara můžete zmladit i starší fíkovníky. Pokud ovšem hodláte sklízet plody, řez vynechte. 

Fíky sklízejte, když jsou na pohmat měkké

Zatímco dovážené fíky z obchodů jsou trochu podtržené, aby přestály transport, ve vlastní zahradě je můžete sklízet ve stavu zralosti. Plody zahradních fíkovníků jsou zralé tehdy, když se na nich objeví jemné podélné trhlinky, které mohou ronit trochu šťávy. Fíky se sklízejí, když jsou na pohmat měkké a vypadají, jako by byly trochu zvadlé

Exotické avokádo jako nedílná součást dietních plánů: vypěstujte si ho sami doma. Poradíme vám, jak na to

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada