Jahody na balkoně: na co nezapomenout

Odrůdy vyšlechtěné pro pěstování na balkoně mají obvykle dekorativní květy a zároveň plodí na převislých šlahounech. Někdy se prodávají v malých nádobách – bujně rostoucím jahodníkům jsou však květináčky poměrně brzy těsné. Proto je včas přesaďte do větších nádob. 

Balkonové jahodníky: správná nádoba a substrát

Nemusí to být jen květináč, vhodné prostředí pro „balkonové“ jahodníky poskytne i plastový pytel se substrátem. Půvabně vypadají také v závěsných nádobách, z nichž se vám zároveň budou pohodlně sklízet zralé jahody. Nádoba by měla být hluboká 1520 cm; hlouběji už kořeny jahodníků nesahají.

Pěstování jahodníků v pytlích
Info ikona

Jahodníky lze pěstovat i v pytlích. Do balení vhodného substrátu stačí udělat několik děr pro odtok přebytečné vody a shora vyříznout otvory pro sazenice.

Foto: Shutterstock

Květináč vyplňte substrátem pro jahodníky, zahradním substrátem nebo si připravte vlastní zeminu: měla by být propustná, bohatá na živiny a lehce kyselá. Před výsadbou přidejte zásobní hnojivo s dlouhodobým uvolňováním živin. 

Bohatá úroda jahod na balkoně

Násadu jahod na převislých šlahounech můžete podpořit jednoduchým trikem: do konce května vyštípejte všechna květní poupata. Rostliny pak vytvoří nové šlahouny s větším množstvím květů a jahod. 

Během léta rostliny také vydatně zalévejte; nejlépe zrána a navečer. Při nedostatku vláhy se opožďuje dozrávání jahod. Stále nebo opakovaně plodící odrůdy potřebují přihnojovat i během léta. Koncem června a koncem září proto nádoby s jahodníky přihnojte hnojivem pro jahody rozpuštěným v zálivce.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada