Jak pěstovat kamčatskou borůvku a co když neplodí?
Ten, kdo má na své zahradě nebo klidně i v nádobě na balkoně zimolez kamčatský, zimolez jedlý nebo zimolez modrý (Lonicera kamtschatica) neboli kamčatskou borůvku, se jistě nemůže dočkat letošní sklizně. Její plody, protáhlé, světle modré bobule jsou totiž velmi chutné, sladké a hlavně, na jednom keři je jich vždy hodně. Dozrávají postupně během května a jedná se tak o první úrodu nějakého ovoce.
Ačkoliv zimolez kamčatský pochází z drsných podmínek dalekého severu Sibiře a řadí se mezi nejméně náročné ovocné druhy, je pár věcí, které bychom mu, chceme-li se dočkat pořádné úrody, měli dopřát. Dorůstá do výšky kolem 1,5 metru a preferuje pěstování na slunci či v polostínu. Ve stínu by se mu nelíbilo a ani byste se nedočkali žádných plodů.
Jak hnojit kamčatskou borůvku?
Aby zimolez plodil, potřebuje někde brát živiny. Nezapomeňte ho tedy před rozkvětem a na začátku zrání plodů přihnojit plným hnojivem, vhodný je třeba dobře uleželý kompost, kterým uděláte radost všem ovocným dřevinám. Nemáte-li vlastní kompost, můžete si ho zakoupit v zahradnictví či hobbymarketech. Kromě kompostu pak lze použít průmyslová hnojiva pro ovocné dřeviny.
Mulčovat, nebo ne?
Pravidelná závlaha je samozřejmě nutná u všech ovocných dřevin, nejen u zimolezu, ale u něj je důležitá především v době květu a zrání plodů. Takže pokud neprší a je sucho, musíte kamčatskou borůvku pravidelně zalévat. Proti vysychání je dobré ochránit také mělce uložené kořeny, kdy povrch půdy pokryjte mulčem v podobě kůry nebo posečené trávy.
Kamčatská borůvka není žádná borůvka
Zimolez kamčatský sice jako borůvka chutná, ale rozhodně nemá stejné nároky jako tento vřesovištní keřík. Nikdy tedy nedávejte k zimolezu rašelinu, kyselé půdy opravdu rád nemá, spíše naopak, preferuje půdy neutrální s dostatečným množstvím humusu a živin. Nikdy k němu nedávejte ani sušenou kávovou sedlinu, která rovněž okyseluje pH půdy.
Zimolez potřebuje parťáka
Jestliže se o zimolez staráte, jak nejlépe umíte, ale plodů jste se ani po letech nedočkali, problém bude někde jinde. Málokdo ví, že zimolez kamčatský je pouze částečně samosprašný, což znamená, že pokud nemá poblíž druhou rostlinu nebo vhodného opylovače, úroda je buď velmi nízká, nebo žádná. Pokud vám tedy zimolez kamčatský na zahradě doposud neplodil, zakupte k němu druhou rostlinu.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.