Je zarážející, kolika rostlinám se lidově říká nebo v některých krajích říkalo řeřicha. V několika vlastnostech se však všechny shodují: botanik by řekl, že patří do čeledi brukvovitých, odborník na správnou výživu by spíš zdůraznil, že je spojuje přítomnost hořčičných olejů, které jim dávají pikantní chuť, a ohromující obsah vitaminu C.
A ještě jedno mají společné. Právě teď, v zimě, kdy je o svěží zeleň nouze, zůstávají zdrojem kořenitých listů a výhonků pro kuchyňské použití. Kdo v záhonech, květináčích nebo miskách pěstuje jejich zahradní formy, nepotřebuje v nevlídném studeném počasí běhat z kuchyně daleko.
Řeřichu potoční pěstujte v nádobě
Potočnice lékařská (Nasturtium officinale), někdy také řeřicha potoční, snese nízké teploty až do -10 °C. Tato víceletá bylina má říznou chuť podobně jako křen a na březích potoků tvoří husté polštáře. Sazenice nebo oddělky se sázejí do zahradních jezírek do zóny mělké vody (hloubka 20 až 40 cm) tak, aby konce výhonů vyčnívaly nad hladinu.
Při pěstování ve větších nádobách se každé dva roky sází nově do vlhké a výživné zahradní zeminy. Výhonky s křehkými okrouhlými listy bohatými na vitamin C se sklízejí od října do května. Jakmile se objeví květy, listy zhořknou.
Vysejte si japonské „řeřichy“ nebo ředkvičky
Nové formy „řeřichy“ přicházejí v poslední době z Japonska. Zelená řeřicha Daikon a temně červená Sakura byly vyšlechtěny ze semen bílých a červených odrůd ředkví. Typické jsou pro ně srdčité děložní lístky a jemná hořčicová vůně. Místo nich ale můžete nechat naklíčit obyčejné ředkvičky. Je jedno, jakou odrůdu zvolíte, výsledkem budou vždy pikantní klíčky. Miniaturní ředkve mají připravené malé překvapení. Při pěstování v chladu (max. 10 až 14 °C) se jejich tenké řapíky zbarví do slušivé fialové.
Invazivní rukevník východní určitě nesejte
Méně vítaným druhem je exotický přivandrovalec rukevník východní (Bunias orientalis). Brukvovitá rostlina příbuzná s řepkou, kapustou a hořčicí polní má sklony k rychlému bujení především na neobdělávaných půdách, okrajích cest a náspech. Sběr a konzumace jeho kořenitých poupat brání tvorbě semen a dalšímu množení, ale do zahrady si podobné invazivní druhy nesejte!
Barborky a štiplavá řeřicha širokolistá
Odrůdy domácí barborky (Barbarea) byste ale v zahradě mít měli. Péči si zaslouží i řeřicha širolistá (Lepidium latifolium). Její nať se od středověku používala jako koření a léčivá bylina. Řeřicha širolistá je víceletá a až do zimy je zdrojem po křenu chutnajících štiplavých listů. Přidávejte ji do pikantních tvarohů, pest, salátů anebo do husté čočkové polévky, která prohřeje celé tělo.
Jak rychle naklíčit řeřichu setou
Pokud necháte semena řeřichy seté několik hodin před klíčením bobtnat, vyklíčí pak na misce rychle a rovnoměrně a obaly semen nebudou ulpívat na lístcích. Do sklenice dejte jednu až dvě lžíce semen a přilejte studenou vodu tak, aby byla semena asi 2 cm pod hladinou. Sklenici postavte na několik hodin na studené místo, dokud se okolo každého semena neutvoří průsvitná slizová vrstvička. Pak je v tenké vrstvě rozprostřete na misku určenou ke klíčení. Sklízet budete po pěti až sedmi dnech.