Doporučení k únorovému prořezu je zapotřebí přizpůsobit aktuálnímu počasí. Když klesnou teploty pod -5 °C nebo bude pršet, raději počkejte. Dešťové srážky mohou napomáhat k rozšiřování spor dřevokazných hub. Ideální je suché počasí kolem nuly. Nejde ale o to vzít šmahem všechny keře a stromy z jednoho konce zahrady na druhý. Vybírejte dobře, kterým dáte přednost.
Rybíz, angrešt, maliny a další
Bobuloviny stojí na seznamu jako první. Je to z toho důvodu, že začínají rašit velmi brzy a je potřeba je prořezat ještě dříve, než do větviček začne naplno proudit míza. Navíc jsou i méně náchylné k napadení houbovými chorobami. Zaměřte se především na odstranění přestárlých, suchých a nadbytečných jednoletých výhonů. To je důležité například u maliníku a ostružiníku, nebojte se je zredukovat více. Pamatujte na to, že plody porostou zejména na dvouletých výhonech, proto je zachovejte.
Vinná réva
Na prořez révy určitě nezapomeňte. Je totiž důležitý pro kvalitu a množství budoucí úrody. Jde o dřevinu, která rodí pouze na jednoletém dřevě, což znamená, že hrozny budou pouze na větvích, jež vyrostly během minulého roku. Starší dřevo je už neplodné a vyhání pouze listy, což rostlinu zbytečně oslabuje. Toho se tedy zbavte, stejně tak jako velmi slabých a poškozených výhonků.
Jabloně a hrušně
Na řadu by měly přijít také jádroviny. Pozor, nejde tedy jen o jabloně a hrušně, ale také kdoule, mišpule, jeřáb či muchovník. Je potřeba je prořezat tak, aby byla ve výsledku jejich koruna krásně otevřená a prosvětlená. Zbavte se suchých větví, ale také těch, rostou přes sebe. Pamatujte ale, že byste neměli odstranit více než 20% větví. Po zásahu můžeme ošetřit řeznou plochu štěpařských voskem.
Okrasné dřeviny
Máte-li na zahradě břízy, javory, zlatice, ptačí zob, tavolník, zimolez, hortenzie nebo třeba tamaryšek, nebojte se je prořezat také ještě teď, v době vegetačního klidu. Těsně u země vyřežte odumřelé větve a ty, jež keř zahušťují. Máte-li starší keře, prořez je důležitý pro jejich zmlazení. To provedete jednoduše tak, že odříznete nejstarší větve těsně u země. Tento radikální zásah je nutný, protože keř jinak netvoří nové výhony a špatně kvete. Zmlazením mu můžete prodloužit životnost zhruba o třetinu.