Kopr vonný (latinsky Anethum graveolens) je jednoletá bylina, dosahující výšky okolo jednoho metru. Rodové jméno Anethum je odvozeno z řeckého slova aneeson nebo aneeton, což znamená silně vonící.
Již v Novém zákoně se kopr doporučoval na bolení hlavy a rozšiřování cév. Jeho blahodárné účinky objevili před 5000 lety také egyptští léčitelé. Římští gladiátoři si pak koprem potírali svaly, protože věřili, že je tím před bojem posílí. Řekové si koprovými listy pokrývali hlavy, aby navodili spánek. Pálením kopru se dle pověr zaháněli démoni.
Díky kopru se uleví nejenom vašemu miminku, ale i vám
Léčivé účinky obsahuje především semeno kopru, sbírané na podzim, po úplném dozrání. Nať obsahuje léčivé silice asi v 4krát menším množství.
Kopr vonný snižuje krevní tlak a podporuje prokrvení srdce, proto je vhodný jako prevence srdečních onemocnění. Výborný je také, stejně jako anýz, při potížích s nadýmáním, k tlumení břišních křečí a zlepšení trávení. Jeho užívání podporuje tvorbu mateřského mléka a jeho trávicí účinky přecházejí přes matku i na miminko, což ocení každá žena, jejíž děťátko trpí na tzv. novorozenecké koliky.
Poslední, ale rozhodně ne méně významnou schopností kopru je prevence škytavky. Trpíte-li vy nebo vaše děti často škytavkou, rozhodně si kopr na své zahradě nebo balkóně vysejte ještě toto jaro!
Kopr vám bude krásně růst na zahradě i na balkoně. Jen se vyhněte mrkvi!
Kopr se rozmnožuje výsevem ze semen a na pěstování je poměrně nenáročný. Výsev do záhonu plánujeme na polovinu května tzv. po „zmrzlých mužích“. Semena jsou životaschopná 3–10 let. Kopr se vysévá do řádků, přibližně 0,5 cm hluboko.
Kopr preferuje bohatou, dobře odvodněnou, kyprou půdu a plné slunce (částečný stín podstatně sníží výnos). Kopr je poměrně náročný na vláhu, a proto jsou pozdější letní termíny výsevu méně vhodné, pokud neplánujeme semenům poskytovat pravidelnou zálivku. Při nedostatku vody dosahuje rostlina nižšího vzrůstu a nevytvoří dostatek zpeřených listů, které jsou základem českých omáček a zavařování. Rostlina v suchém počasí také rychle nabíhá do semen.
Kopr můžete snadno pěstovat v květináči i na balkoně stejně jako ostatní kuchyňské bylinky. Ve venkovních záhonech je velmi vhodným společníkem zelí, salátu a cibule, ale POZOR - kopr prokazatelně snižuje úrodu mrkve, pokud se pěstuje do zralosti v její blízkosti. Proto se této kombinaci raději vyhněte.
Ještě jeden tip před dovolenou
Chystáte-li se v létě na cesty, vězte, že kopr poměrně účinně zabírá na cestovatelské nemoci a tzv. mořskou nemoc. Před cestou se proto doporučuje vypít šálek koprového čaje.
A jak si ho připravíte?
Jednu čajovou lžičku rozdrceného koprového semene přelijeme 200 ml vařící vody a necháme 5 minut louhovat. Použijeme-li k výluhu nať, doporučuje se šálky vypít dva.