Kdoule: zdravé, ale zasyrova hořké a trpké plody. Jak je upravit, aby vám chutnaly?

Kdouloň patří spolu s jabloněmi a hrušněmi do čeledi růžovitých. Jejich plody jsou někdy označovány jako Venušina, krétská nebo vlněná jablka. Podle odrůdy mohou však připomínat nejen jablka, ale i hrušky a svou vahou leckdy dosáhnou i jednoho kilogramu. Jsou také aromatické, vůní připomínají citron. 

Žlutý plod kdouloně
Info ikona

Kdoule je nízkokalorické ovoce, protože více než 80 % váhy plodů tvoří voda. 

Látky obsažené v kdoulích svědčí zdraví

V našich spížích nebývají kdoule ale moc časté, což je škoda. Skrývají totiž překvapivě mnoho látek, které lidskému zdraví svědčí. Obsahují vitamin C a další antioxidanty, které odstraňují z těla škodlivé látky, jež mohou být příčinou mnoha potíží a nemocí. 

Cenné jsou i obsažené minerály, např. draslík, který prospívá krevnímu oběhu, ale i zinek nebo železo. Kdoule jsou rovněž zásobárnou vlákniny, která pomáhá přimět metabolismus, resp. náš žaludek a střeva, k optimálnímu výkonu. 

Kdoule koupíte na farmářských trzích

V běžných obchodech na kdoule pravděpodobně nenarazíte, poohlédněte se spíš na farmářských trzích, někdy je prodávají i botanické nebo dendrologické zahrady. K dostání bývají nejčastěji během října. 

Říjen je čas kdoulí: důvodem k pořízení kdouloně ale nejsou jen plody. S výsadbou však ještě počkejte

www.nkz.cz

Jak kdoule upravit, aby vám chutnaly

Syrové kdoule ovšem nejsou vhodné k jídlu. Mají trpkouhořkou chuť a tvrdou dužninu. Proto se plody nechávají nejprve odležet a po následné tepelné úpravě změknou a jejich chuť se zjemní. 

Kdoule můžete vařit, dusit i péct a svou vůní doplní jak pokrmy z masa, tak jiné ovoce v ovocných moučnících. Nezapomeňte z nich ale předem setřít jemné chloupky, oloupat je a při krájení odstranit jádřince. Jádřince a slupky kdoulí mimochodem obsahují hodně pektinů, čehož se využívá při přípravě marmelád, džemů nebo rosolů (vaří se spolu s dužninou a nahradí želírovací látky). Počítejte však s tím, že čím jsou kdoule zralejší, tím méně pektinů obsahují. 

V chladu můžete kdoule skladovat až dva měsíce

Pokud se rozhodnete kdoule uskladnit, vyhraďte jim chladné a dobře větrané místo, kde neskladujete jiné ovoce nebo zeleninu. I tak vydrží použitelné max. osm týdnů. Plody jsou citlivé na otlaky a za čas jejich dužnina hnědne. Dříve se kdoule kvůli své vůni vkládaly do šatní skříně, kde krásně provoněly prádlo.  

Údaje týkající se zdraví jsou převzaty z tištěné verze časopisu Naše krásná zahrada. 

Kdoulovec oceníte pro časné květy, vonné plody i nenáročné pěstování

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada