Chcete mít letos obří úrodu paprik? Se zásadními pravidly pěstování musíte začít už při výsevu, což je právě nyní

Kdy a jak vysít semínka paprik? Dodržte 10 základních pravidel

Jakmile jednou ochutnáme vlastní zeleninové výpěstky, už nikdy si nezvykneme na ty z obchodu. Toto platí především pro plodovou zeleninu, jako jsou rajčata, okurky a papriky. To, co musíte pro svoji vlastní zeleninu udělat, je, předpěstovat si sadbu. První na řadu přitom přicházejí papriky, protože jim vše trvá přece jen déle. Ačkoliv to vypadá, že na výsevu semínek nelze nic zkazit, opak je pravdou. Chcete-li mít letos pořádnou úrodu, dodržte těchto 10 zásad jejich předpěstování.

Jaké jsou druhy cibule a která je nejlepší: Poradíme vám 5 nejchutnějších

www.nkz.cz

1. Výsev paprik neuspěchejte

Ačkoliv se hned po Vánocích všichni tetelíme blahem a čekáme, až budeme moci vysévat první semínka, nespěchejte a nechtějte vše uspěchat. V lednu se jen inspirujte, plánujte a vybírejte ty správné odrůdy a druhy, které budou chutnat celé rodině. Kdo je připraven, není překvapen.

Čím je nebezpečný bolševník velkolepý a proč ho nepěstovat. Raději se ho hned zbavte

www.nkz.cz

2. Kdy vysít papriky: Ve správný čas

Nejvhodnější doba pro výsev paprik je až druhá polovina února či začátek března. Je to dáno tím, že už je dostatek světla, protože dny se pomalu protahují, což klíčícím rostlinkám prospívá. V opačném případě, pokud byste vysévali již na začátku února, musíte rostlinkám přisvětlovat, a to není úplně finančně výhodné. Vyčkejte tedy na vhodný čas.

Jak nejlépe zpracovat červenou řepu. Připravte snadný salát. Budou ho milovat i odpůrci červené řepy

www.nkz.cz

3. Použijte substrát vhodný pro výsev paprik

Nikdy na výsevy nepoužívejte již jednou použité substráty nebo snad dokonce zahradní zeminu, kterou někde v zahradě nahrabete. To by bylo možné pouze v případě, že byste si dali tu práci a pořádně ji vydezinfikovali. Mnohem jednodušší a levnější je zakoupit tzv. množárenský neboli výsevní substrát, který má upravené pH a je tvořen převážně rašelinou a perlitem. Ve výsevním substrátu nejsou žádné živiny, není jich totiž třeba, vše potřebné má nová rostlinka přímo v semínku. Je-li substrát méně prodyšný, lze přimíchat ještě trochu perlitu.

2 důvody, proč nekvete jabloň: Problém může být v řezu a hnojení

www.nkz.cz

4. O semínka se postarejte přikrytím

Jakmile semínka vysejete, zakryjte je slabou vrstvou jemně prosátého substrátu. Při výsevu pamatujte na to, že rostlinky potřebují dostatek místa pro svůj vývoj, vysévá se zhruba 1 semínko na 1 cm2.

5. Papriky potřebují vodu a teplo

Kromě světla vyžaduje paprika ke klíčení docela vysokou teplotu, optimum je 26–30 °C, což bývá někdy problém, především tehdy, pokud doma moc netopíte. Teplota je do doby, než se objeví děložní lístky, ještě důležitější než světlo. Mají-li teplo, voda se bude rychleji odpařovat, je tedy důležité substrát udržovat stále vlhký, nejlépe rozprašovačem, aby nedošlo k vyplavení semínek.

Blíží se doba výsevu paprik: vybírat můžete z těchto 10 nejchutnějších druhů

www.nkz.cz

6. Snižte teplotu

Jakmile se začaly objevovat děložní lístky, snížíme teplotu na 20–22 °C přes den a kolem 15 °C postačí v noci.

7. Sazenice přepichujte ve vhodný čas a správným způsobem

Jakmile se objeví pravé lístky, je ten nejlepší čas na přepichování do sadbovačů nebo menších květináčků. Při samotném přepichování buďte velmi opatrní, ať nepoškodíte kořínky sazeniček, které jsou prozatím velmi křehké. Sazeničky tedy berte spíše za listy než za kořeny.

Blíží se první jarní výsevy: připravte si skleník nebo parapet, tyto druhy zeleniny si můžete vyset už v únoru

www.nkz.cz

8. Pozor na péči o sazenice

Nyní, po přepichování, necháme mladé sazeničky růst. Neustále hlídáme, zda mají optimální teplotu, přes den přibližně 22 °C a v noci kolem 15 °C, jestli mají dostatek světla (pozor na okenní rámy nebo husté záclony) a substrát je neustále vlhký.

9. Se závlahou hodně opatrně

Ačkoliv to určitě myslíte dobře a chcete mladým rostlinkám trochu přilepšit, nikdy to s vodou nesmíte přehánět, což ostatně platí u většiny rostlin, tedy, pokud nepěstujete rýži. Lepší je nechat substrát občas mírně vyschnout, a až potom rostliny zalít.

Chilli papričky jsou jako droga: jednou zkusíte a už bez nich nemůžete žít. Těmto druhům se ale vyhněte!

www.nkz.cz

10. Výsadba na stanoviště

Jak poznáte, že můžete sazenice vysadit třeba do skleníku? Zdravá sadba je pevná, všechny její části jsou zdravě zelené, má dobře vyvinuté kořeny a nasazená květní poupata. Pokud by se stalo, že jsou sazenice již přerostlé, otrhejte všechny květy včetně malých plodů, jinak by se rostliny zbytečně vysilovaly, a to se úplně nehodí. Vysazujeme-li do venkovních záhonů, sazenice zhruba týden před výsadbou začneme postupně otužovat.

Jak pěstovat petrželovou nať: Vysejte aromatický druh a užitek bude maximální

www.nkz.cz

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada