Proč paprikám opadávají květy? Na vině může být více důvodů: nevyhovující světlo, chyba v závlaze či hnojení

Ať jste si svoje papriky vypěstovali pěkně od semínka nebo jste zakoupili již hotovou sadbu, v této době se již možná těšíte z prvních plodů. Tedy pokud vás nepředhoní slimáci, ti dokáží zlikvidovat nejen listy paprik, ale celý lusk, který postupně ohlodají, a vám se do konzumace takového plodu vůbec nechce.

Rajčatům se kroutí listy? Může to mít více příčin. V každém případě rychle zasáhněte

www.nkz.cz

Jak pěstovat papriky? Dopřejte jim prostor, vodu a živiny

Papriky, stejně jako jiná plodová zelenina milují hnojení organickými hnojivy, takže kompost či odleželý chlévský hnůj, který do půdy zapravíte ještě před jejich výsadbou, je to nejlepší, co jim můžete dopřát. A také se vám bohatě odmění.

Důležité je, aby jednotlivé rostliny byly od sebe vysazeny dostatečně daleko, doporučuje se minimálně 30 cm, ale záleží, jak velké rostliny již sázíte. Každopádně pamatujte na to, že rostliny by se neměly vzájemně dotýkat a měl by mezi nimi proudit vzduch. Jen tak totiž nedojde k šíření plísní.

Se závlahou to ale také nepřehánějte, zalévejte vždy ke kořenům, půda by neměla být přemokřená, to papriky nemají rády.

Proč padají květy u paprik? Důvody, které ničí úrodu

Jestliže paprikám opadnou květy dříve, než by měly, nedočkáme se plodů, to je jasné. Co ale mohlo předčasný opad květů způsobit? Na vině může být výkyv teplot, málo světla, chyba v závlaze či hnojení nebo napadení chorobou či škůdcem.

Jak vypěstovat vlastní rajčata a papriky

www.nkz.cz

Paprika je sice teplomilná, ale příliš vysoké teploty nám k vysoké úrodě nepomohou

Papriky jsou, stejně jako rajčata a okurky, zeleninou teplomilnou a tak se často mylně domníváme, že čím vyšší teplotu jim dopřejeme, hlavně ve skleníku, tím lépe. Opak je ale pravdou. Pokud totiž teplota vystoupá nad 32 °C, bývá to důvod k opadu květů. Teploty nad 30 °C zpomalují či zcela zastavují fotosyntézu a teploty nad 35°C zpomalují růst rostliny úplně. Naopak, při nízkých teplotách pod 15 °C rovněž dochází k opadu květů a platí to i pro rajčata a okurky. Pěstujeme–li papriky ve skleníku, lze teploty dobře regulovat, ale ve venkovních podmínkách je nutno, v případě nižší teploty, použít k zakrytí paprik třeba netkanou bílou fólii. Optimální teplota pro plodovou zeleninu je kolem 25 °C.

Papriky potřebují dostatek světla: jeho nedostatkem trpí hlavně ve skleníku

Mají-li papriky nedostatek světla, mohou opět reagovat opadem květů. Tento problém bývá častěji ve skleníku, kde je nutno udržovat čisté stěny skleníku, aby mohl sluneční svit proniknout až k rostlinám. Problémem bývají také okolní rostliny, například rajčata, která jsou vyšší, než papriky a tím pádem se k níže rostoucím rostlinám nedostane dostatek světla nutného pro udržení květů. Myslete tedy na to, až budete jednotlivé rostliny do skleníku vysazovat.

Sezóna se chýlí ke konci. Kdy je čas sklidit kterou zeleninu aby to nebylo brzy ani pozdě

www.nkz.cz

Papriky sice vyžadují dostatek vody, ale…

Každá plodová zelenina, která tvoří velké dužnaté plody, vyžaduje dostatek vody, především v době, kdy plody dozrávají. To samé platí i u paprik, ale s množstvím vody buďte opatrní, papriky nesnáší přemokřené půdy. Pokud to totiž se závlahou přeženete, hlavně ve skleníku, začnou paprikám zahnívat kořeny a na to reaguje celá rostlina, nejčastěji právě opadem květů. Máte-li možnost volby, vždy dejte přednost dešťové vodě, která je měkká a pro rostliny dobře přijatelná. V případě vody z řádu či studniční, nechejte vodu dostatečně dlouho odstát.

Živiny papriky vyžadují, ale pouze ve správném poměru

Opad květů může být způsoben také nevhodnou dávkou živin, kde potíž způsobuje jak nadbytek, tak nedostatek důležitých prvků. Mezi důležité prvky patří dusík, draslík, fosfor a vápník. Rostlinám nesvědčí nadbytek dusíku, naopak důležitá je dostatečné množství fosforu v půdě. Fosfor má vliv nejen na tvorbu plodů, ale také na kořenový systém, který se díky němu dobře rozvíjí. Draslík a vápník zajistí dostatečně pevné stonky a plody se silnou slupkou.

Většina lidí neví, zda pěstovat papriky v páru nebo po jedné: podívejte se, který způsob je opravdu lepší

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada