Kombinujte rostliny chytře: Zajistí vám to vyšší úrodu a méně škůdců

Rostliny se navzájem ovlivňují pozitivně i negativně

Vztahy mezi rostlinami se zabývá nauka zvaná alelopatie, která zkoumá látky vylučované rostlinami a jejich vzájemné působení. Díky ní víme, které rostliny se navzájem podporují nebo naopak nesnášejí. Díky těmto znalostem máme možnost tvořit na zahradě navzájem přirozeně působící ekosystémy. Například majoránka odpuzuje mravence a vikve nikdy nepěstujeme v blízkosti jabloní, neboť pak rostou jen velmi pomalu.

Pěstujte rostliny v nádobách: využijete tak každý kout zahrady i terasy

www.nkz.cz

Nejen pro větší výnosy, ale také pro estetický vzhled

Smíšenými výsadbami získá vaše zahrada i na kráse a originalitě. Každý záhonek se může stát pastvou pro oči a pohlazením pro duši. Představte si kupříkladu ovocné stromy, pod nimiž se choulí voňavé fialky, postupně rozkvétají jahodníky, doplňují je rozličné druhy aksamitníků chráněné velkými listy rebarbory. Víte například, že violka vonná příznivě ovlivňuje vůni a chuť jahod? Voňavé květy hrající barvami lákají včely, čmeláky a motýly, vzrostlé rebarborové listy poskytují ostatním rostlinám stín. Afrikány chrání všechny ovocné a zeleninové druhy před nemocemi a mikroorganismy. Neměly by tedy chybět na žádném kombinovaném záhonku. Pokud si dáte práci lze tvořit společenství rostlin laděné tón v tónu nebo si pohrajte s barvami a osázejte záhony v pestrobarevném duchu.

Ze zahrádky
Info ikona

Stromy, keře i byliny spolu na jednom místě?

Při sestavování výsadeb smíšených kultur se můžete držet několika jednoduchých pravidel. Pokud chcete plodiny často střídat, zvolte kombinaci různých druhů zeleniny, jednoletých bylinek a letniček. Sestavte si také plán jednotlivých výsevů, tak jak budou v sezóně následovat za sebou. V případě, že součástí smíšených záhonů jsou ovocné stromy a keře, které zůstávají dlouhá léta na jednom místě, můžete je doplnit spíše dvouletkami, trvalkami a obměňovat pouze část plochy za pomoci sezónních druhů zeleniny a bylin.

Záhony
Info ikona

Praktické tipy pro správný růst

Používejte kvalitní semena a sadbu. Nezapomínejte, že některá semena musí projít před setím stratifikací, jiná je dobré ponechat pro změnu několik hodin namočená ve vodě. Důležité je také opakovaně dodávat rostlinám dostatek živin formou výluhů z bylin, zeleného hnojení nebo kvalitního kompostu. Jako zelené hnojivo se osvědčila lupina žlutá, která fixuje dusík, čímž zúrodňuje přirozeným způsobem půdu. Vysévá se během celého vegetačního období k ovocným stromům, bramborám i zelenině. Střídejte plodiny, abyste předešli vyčerpání půdy. Pravidelně odstraňujte plevel. Nedovolte mu, aby vykvetl a vytvořil semena, která se snadno rozšíří do okolí. Věnujte pozornost případným škůdcům a chorobám, které se však ve smíšených kulturách téměř nevyskytují. K ochraně rostlin používejte přirozené přírodní prostředky.

Olemování okrasného záhonu vhodnými rostlinami pomůže výsadbě vyniknout

www.nkz.cz

Příklady vhodných kombinací často používaných rostlin

Rajče - bude se přátelit s petrželí, pórkem, salátem i cibulí. Společnost mu mohou dělat letničky jako měsíček nebo afrikány. Rajčata naopak nesnáší hrách, fenykl a brambory.

Cibule – uvítá vedle sebe česnek, okurky, kopr, rajčata i aromatickou majoránku. Vadí jí zejména fazole, hrách nebo zelí.

Levandule – sluší a prospívá jí kombinace se všemi druhy růží, vynikne také mezi kosatci a liliemi. Její aroma nesnáší mšice a mravenci. Nikdy k ní nesázejte pelyněk.

Zdroj: Weinrich, Christa. Kombinování rostlin: smíšená kultura v praxi. Přeložila Marcela Dohnalová. Praha: Euromedia, 2018. Esence. ISBN 978-80-7549-864-9.

Divoká zahrada s loukou a jezerem vypadá zajímavě i v zimě

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada