Ovocné stromy už neřezejte, jinak mohou pěkně trpět
Ovocné stromy jsou víceméně nízkým teplotám odolné, samozřejmě záleží, jak starý strom na zahradě máte. Pokud jste ho totiž vysadili teprve teď na podzim, nic nezkazíte tím, když mu s tou přípravou na jeho první zimu u vás, trochu pomůžete. Zásadní věcí je, teď už je neřezejte. Ano, mnozí ovocnáři na vás budou útočit s tím, že právě teď je ta nejlepší doba pro řez jádrovin, ale nebuďte tak důvěřiví a raději s tím počkejte až na jaro. Když totiž třeba jabloně nebo hrušně říznete teď, před zimou, nikdy nevíte, jaké teploty budou třeba za týden a pokud bude mrznout, budou vaše stromy, díky vaší aktivitě, hodně trpět. Jediné, co lze v tuto době uříznout je nějaká napadená či zlomená větev, kterou jste poškodili třeba během sklizně, tu na stromě nenechávejte přes zimu, byla by totiž luxusním hotelem pro řadu houbových chorob. Prosvětlovací řez jádrovin nechejte až na dobu, kdy nebude mrznout, většinou to vychází na měsíc březen.
Natírání kmenů bílou barvou to jistí
Pokud jste tak ještě neučinili, kmeny ovocných stromů natřete bílým nátěrem. Jednak ho tak ochráníte před vznikem ran a trhlin, které vznikají mrazem, rovněž ho ochráníte před nebezpečnými paprsky zimního slunce, a v neposlední řadě tím zlikvidujete mnoho přezimujících škůdců a zárodků chorob.
Zvyšte odolnost vůči mrazu pomocí obyčejného hnoje
A teď přichází na řadu zmiňovaný hnůj. Odolnost ovocných stromů vůči mrazu zvýšíte hnojem, nejlepší je kravský, koňský nebo ovčí, který je teplý. Hnůj totiž obsahuje řadu prospěšných látek, ale hlavně obsahuje draslík, který jak je známo, je významným posilujícím prvkem zvyšujícím obranyschopnost rostlin vůči nepříznivým vlivům. Díky draslíku totiž dochází ke zpevnění rostlinných pletiv a tím se zvyšuje jejich odolnost. Další výhoda použití hnoje je ta, že obsahuje potravu pro řadu drobných, půdních mikroorganismů, kteří se rovněž podílí na plodnosti stromu.
Jakým způsobem hnůj použít?
Hnůj právě teď, na podzim, rovnoměrně rozprostřete okolo kmene v množství zhruba 2 litry na 1 metr čtvereční. Důležité je, abyste kolem kmene nechali volný pás v šířce 10 cm. Na jaře pak můžete hnůj kolem stromu lehce zarýt.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.