Ředkev patří mezi nejstarší plodiny a v Číně se pěstovala už ve 2. tisíciletí př. n. l. Bulvy, které se konzumují v syrovém stavu nebo dušené, mají kulovitý nebo válcovitý tvar a na povrchu bílou, žlutou, červenou až černou pokožku. Jsou šťavnaté, často mírně pálivé, obsahují hodně silic, minerálních látek a vitaminů B a C, podporují trávení a mají močopudné účinky.
Nežádoucí vybíhání ředkví do květu podporuje nedostatek vláhy a chudá půda.
Ředkve se dělí na letní a zimní odrůdy
Při výběru ředkví rozlišujte letní (příp. rané jarní) odrůdy, které se sklízejí v létě nebo na podzim, a zimní, které jsou určené ke skladování (většinou mají černou barvu). K tradičním zimním odrůdám patří např. 'Kulatá černá' nebo 'Panter', obě s černě zbarvenými bulvami, které obsahují spoustu řízných hořčičných olejů.
Zvláštní skupinu tvoří japonské ředkve s dlouhými válcovitými bulvami výrazně jemnější chuti, např. ředkev typu daikon 'Red Meat', která má bílou pokožku a červenou dužninu. Japonské ředkve se sejí výhradně v červenci.
Výsev ředkví zakryjte netkanou textilií
Semena ředkví vysévejte přímo na stanoviště, a to do hloubky 3 cm. Vzdálenost mezi řádky by měla být 20 až 35 cm (podle odrůdy). Jakmile se plně vyvinou děložní listy, ale ještě nejsou patrné pravé listy, sazenice v řádcích vyjednoťte a nechte na každých 20 až 30 cm jednu rostlinu (opět podle odrůdy). Jen tak budou mít ředkve dostatek prostoru a světla pro následný růst.
Záhon se zakrývá bílou netkanou textilií (nebo sítí s velice malými oky), a to kvůli larvám květilky zelné, které vyžírají v bulvách chodbičky, a tak je znehodnocují. Textilii umístěte na záhon hned po vysetí semen a při okrajích ji dobře utěsněte – znemožníte tak dospělým květilkám naklást vajíčka ke kořenovým krčkům rostlin.
Ředkve zůstanou křehké díky zálivce
Vegetační období ředkví trvá osm až deset týdnů a během té doby si rostliny nárokují světlé místo s dostupnými živinami a dostatkem vláhy. Ředkve rovněž potřebují půdu prokypřenou na délku jejich kořenů. Při nedostatku některé z uvedených podmínek se bulvy špatně vyvíjejí, deformují, jsou příliš vláknité a štiplavé. Vynikající partnerskou rostlinou do záhonu může být římský salát.