Pěstování jahod: zásady, které je třeba dodržet, jinak se připravíte o úrodu v příštím roce. Nejdůležitější je závlaha a hnojení

Jahody nesmí chybět na žádné zahradě. Zbožňují je děti i dospělí a čerstvým jahodám se šlehačkou se odolává vážně těžko. Jahody byly konzumovány již v době kamenné a odpradávna se také používaly pro léčebné účely, pro které se sbírají především mladé listy jahodníku obecného. Abychom se ale z tohoto oblíbeného ovoce mohli těšit co nejdéle, musíme jahodám věnovat dostatek péče, především závlaha a hnojení je to nejdůležitější, kde nám jahodníky naši chybu neprominou.

Na jahody použijte slámu nebo dřevitou vlnu. Čeká vás sklizeň úrody po kilech

www.nkz.cz

1. Půda je po sklizni jahod vyčerpána a bez živin: Jak připravit záhon na jahody?

Po sklizni je třeba doplnit živiny do půdy, která je vyčerpána sklizní a má výrazně snížený obsah živin v listech a v kořenovém krčku až pod úroveň, která je považována za potřebnou pro správný metabolismus rostliny. Pro přihnojování se používá například Kristalon červený nebo Cererit v dávce 10-20g/m2 ihned po skončení sklizně.

2. V létě již jahody nehnojíme, pouze zavlažujeme

Nechceme totiž, aby rostliny byly příliš bujné a vytvořily hustý porost. To by totiž vedlo k tomu, že rostliny budou tvořit stále nové a nové listy a kořeny a nebudou chtít zakládat květní pupeny. Toto několikatýdenní zpoždění pak má za následek, že u bujného porostu přehnojeného dusíkem bude příští rok krásný silný porost, ale malá úroda plodů.

Pěstujte jahody i na balkoně: nejlépe stáleplodící odrůdy v samozavlažovacích nádobách

www.nkz.cz

3. Dusíkem nesmíme jahody hnojit v srpnu a v první polovině září, podobně je to se závlahou

Zavlažování v červenci po sklizni může být vydatnější kvůli regeneraci rostlin, ale do konce července a celý srpen zavlažujeme méně vydatně, spíše rostliny držíme v mírně sušším režimu, aby nevytvořily velké množství listů. Je prokázáno, že vydatná závlaha v srpnu snižuje úrodu v příštím roce, což platí i pro hnojení dusíkem. To platí i v případě déletrvajících dešťů, jejichž intenzitu však ovlivnit nemůžeme.

4. Jahodník začíná brzy se zakládáním květních pupenů

Méně výživy a závlahy v létě vede k tomu, že jahodník začne dříve zakládat květní pupeny a do konce října jich vytvoří mnohem větší množství, než pokud bychom s množstvím závlahy a hnojení dusíkem nebyli opatrní. V tom případě jahodník začíná zakládat květní pupeny na příští rok opožděně, a tudíž jich nestihne založit tolik, jako v optimálním případě.

Trápí vás na zahradě hraboši? Zbavte se jich pomocí obyčejné PET lahve, než zlikvidují celou zahradu

www.nkz.cz

5. Dusíkem hnojíme až na podzim: počkat na správnou dobu se rozhodně vyplatí

Přihnojovat začínáme teprve tehdy, jakmile začalo zakládání květních pupenů, což je zhruba v půlce září. V této době rostliny naopak pro tvorbu květních pupenů potřebují hlavně dusík, fosfor a draslík. Draslík rostliny potřebují pro zpevnění rostlinných pletiv, díky čemuž budou rostliny mnohem odolnější a lépe snesou nízké, zimní teploty. Draslík rovněž zvyšuje odolnost vůči houbovým chorobám, které bývají u jahod velkým problémem. S hnojením jahodníku končíme nejpozději začátkem října, pak se jahodník již pomalu začne ukládat k zimnímu odpočinku.

3 snadné způsoby, jak si vyrobit zadarmo sazenice jahod

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada