Příprava na jarní sezonu: pěstujte zeleninu i květiny jednoduše a levně. I s minimálním rozpočtem dosáhnete velkých výsledků

Potřebujete vlastně jen semínka (vyjdou levněji než později sazenice), kvalitní lehký kompost nebo substrát a nádoby, v nichž budete předpěstovávat. Pojďme si to rozebrat podrobněji.

Sazenice zeleniny i květin ze semínka

Vypěstovat si sazenice zeleniny i květin ze semínka je několikanásobně levnější, než když budete v dubnu obíhat zahradnictví a hledat nejlevnější sadbu. Navíc si přesně vyberete odrůdy a druhy, které na zahradě chcete mít.

Kde semínka pořídit? Možností máte celou řadu: u zeleniny se nabízí u většiny odrůd hybridní (nesou označení F1) i nehybridní semínka. Ta první jsou většinou o něco odolnější a nesoucí hezčí plody, ale zase si z nich nemůžete schovat semínka na další rok. Nehybridní bývají o chlup dražší, ale můžete si z výpěstků schovat semínka a za rok už budete pěstovat zadarmo. Skvělým zdrojem semínek bývají zkraje roku i semínkové swapy. Jsou jich plné sociální sítě a v principu jde o výměnu semínek, někdy je dokážete i lacino odkoupit. 

Pěstování ze semínka chce trochu cviku, ale většinou to zvládnete levou zadní už druhou nebo třetí sezonu. Nenechte se odradit prvními neúspěchy, všechny si zapisujte a průběžně nasávejte nové informace i zkušenosti.

 

Kdy sklízet semínka z rostlin: z vlastního sběru vám ušetří spoustu peněz. Pozor na chyby, jinak vám v příštím roce nevyklíčí

www.nkz.cz

Správný substrát

Nepokoušejte se pěstovat semínka v zahradní zemině, to je trochu hazard s nejistým výsledkem. Kupovat výsevní substrát by bylo ideální, ale zase je výrazně dražší. Za rozumný kompromis se dá považovat pěstování v univerzálním substrátu doplněném o zahradní kompost nebo trochu vyzrálého hnoje (minimálně 2, ještě lépe 3 roky). Tedy v případě, že substrát již není obohacen o hnojiva, což ale zjistíte při pročtení obalu. 

Po příchodu domů doporučujeme substrát propařit v troubě, abyste ho zbavili škůdců a plevele.

 

Kvalitní kompost potřebuje péči i v zimě: Návod, jak se o tento životadárný elixír pro rostliny starat v tomto období

www.nkz.cz

Nádoby na pěstování

Nejjednodušší je vysévat semínka do sadbovačů - plastových plat rozdělených na malé přihrádky. Ty ale stojí peníze, byť váš rozpočet příliš nezatíží. My ale chceme pěstovat levně. Schovávejte si proto všechny kelímky od jogurtů, misky od masa, ruličky od toaletního papíru, plata od vajec… Všechny tyto zdánlivé odpadky můžete využít jako nádoby na pěstování a ještě budete moci mít dobrý pocit, že žijete ekologicky.

Případně můžete zkombinovat koupené sadbovače a do kelímků od jogurtů sazeničky rozesadit, jakmile ze semínka vyrostou.

 

Zahradní nářadí

V tomto případě platí známé rčení “nejsme dost bohatí na to, abychom si kupovali levné věci” a stojí za to si za nářadí připlatit. Bude to nejspíš vaše největší investice do vybavení, ale kvalitní nářadí vám může sloužit i desítky let. Pro předpěstování a následné přesazování sazenic do záhonů budete potřebovat jen pár věcí: základem je lopatka na substrát, později pro úpravu záhonů budete potřebovat kvalitní rýč, hrábě a kultivátor. 

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada