Rostliny mají jedinou možnost, jak dát najevo nepohodlí nebo frustraci: prostřednictvím listů. Dost toho vydrží a viditelné projevy značí, že se jim něco opravdu hodně nelíbí. A kroucení listů u rajčat může bohužel značit celou řadu problémů od snadno řešitelných až po závažné.
Proč se kroutí listy rajčat?
Může jít o nedostatek nebo nadbytek vody. Rajčata patří mezi žíznivce a potřebují vody relativně dost. Doporučuje se nalít odhadem půl konve vody k rostlině jednou za 3 dny. Když zapomenete (nebo nemáte zamulčované záhony), listy nejprve lehce ohne, aby snížila odpar vody z nich a když to nepomůže, úplně je sroluje. Než se pustíte do zběsilého zalévání, nejprve zapíchněte prst do země u rostliny. Je půda hluboko suchá? Pak je potřeba urychlené zalít.
Kroucení listů ale může způsobit i dlouhodobé přemokření substrátu. Víc než v záhonech hrozí u rajčat pěstovaných v nádobách nebo pytlích. Ujistěte se, že přebytečná voda může z nádoby odtékat a pokud rostliny stojí ve vodě, okamžitě vylijte podmisky.
Listy rajčat zkroucené krátce po přesazení na venkovní záhon
Rajče někdy takto reaguje bezprostředně po přesazení na venkovní záhon. To se stane ve chvíli, kdy rostlina nebyla dostatečně otužilá a přestěhováním z teplíčka domova ven jste jí způsobili teplotní šok. Většinou ale nejde o nic závažného a nové listy už rostlina nasadí pěkné.
Stejně rostlina může reagovat i později, pokud jsou velké teplotní výkyvy mezi dnem a nocí.
Nedostatek živin
Vysadili jste rajčata do záhonu, který nebyl ani loni vyhnojený? Je možné, že jim budou chybět živiny. V tom případě je okamžitě doplňte, na výběr je celá řada možností od přírodních, jako je granulovaný hnůj nebo domácí slepičince, až po klasická jako je např. Kristalon.
Kroucení listů rajčat mohou způsobit i škůdci a choroby
Kroucení mohou způsobit i škůdci - svilušky nebo mšice (které ale napadají rajčata zřídka).
V horším případě rostlinu navštívil parazit stolbur (potato stolbur phytoplasma). Poznáte ho snadno, protože při napadení se listy rajčat kroutí směrem nahoru podle středové žilky, jsou malé a vadnou. Při napadení stolburem je nutné všechny postižené rostliny okamžitě zlikvidovat (ne do kompostu, ale do bioodpadu nebo spálit), aby se nemoc nešířila. Většinou jde o záležitost objevující se až v druhé polovině srpna.
Třetí možností jsou virové choroby. U nich je ale kroucení listů jen jedním z průvodních projevů, většinou se objevují i další jako jsou skvrny na listech.