Růže svraskalá: pěstování si dobře promyslete. Během několika let dokáže ovládnout velký prostor

Růže svraskalá je velmi oblíbená mezi zahradními architekty pro své pevné zdraví a odolnost proti znečištěnému ovzduší, ale také pro její dlouhé kvetení, které má hlavní období od června do července. Růže pak opakovaně nakvétá, i když v mnohem menší míře, po celé léto až do podzimu. Růže svraskalá je také velmi dobře odolná vůči mrazu. Má však i své stinné stránky, které souvisí s její odolností. Jakmile se jí budete chtít jednou zbavit, hned tak se vám to nepodaří.

Pěstování růže svraskalé je pro parky a zahrady pohroma

Tento druh růže pochází z pobřežních oblastí východní Asie a hojně se rozšířil i do přímořských států západní Evropy, Austrálie a Severní Ameriky, kde je na mnoha místech považován za invazivní plevel. Znehodnocuje především pastviny a pláže, na které znesnadňuje přístup skrz neproniknutelné houští plné trnů. Nekontrolovatelné šíření růže také omezuje v růstu ostatní rostliny a tím klesá druhová pestrost na růží svraskalou obsazeném území.

Typy růží: kde které nejlépe vyniknou

www.nkz.cz

Růže svraskalá se vyskytuje i v české přírodě, kde byla objevena poprvé v roce 1950, ale zatím se u nás nijak invazivně nešíří. Jiná situace nastává v zahradách, jakmile se této růže budete chtít jednou zbavit. Pokud růži svraskalou seříznete až u země, jenom tím podpoříte tvorbu výmladků, ze kterých vzniknou samostatné rostliny všude okolo. Čím více budete růži svraskalou seřezávat, tím více nových výhonů se bude objevovat. Nepomáhá ani vypálení keře, protože růže svraskalá má obrovskou schopnost regenerace z hluboko uložených kořenů. Neúčinné je i vykopávání celých rostlin i s kořeny, rostliny vyrůstají i z malých kusů v půdě zapomenutých kořenů. K vymýcení růže svraskalé pomůže jenom opakovaný postřik herbicidy.

Růže svraskalá se někdy doporučuje jako vhodný druh k výsadbě do živých plotů, ale při sekání okolního trávníku občas dochází i k seříznutí výhonu růže a tím i k jejímu nechtěnému rozrůstání.

Jedinečné růže ve vaší zahradě: vysaďte si letos ty, které mají jedlé květy či kouzelnou vůni citronu a manga. Kvetou nepřetržitě

www.nkz.cz

Jak pěstovat růži svraskalou (Rosa rugosa)

Jedná se o velmi nenáročný a odolný druh botanické růže. Růže svraskalá i v přírodě běžně roste na kamenitých a málo úrodných půdách, proto ani v zahradách nemá žádné přehnané požadavky. Spokojí se s běžnou zahradní zeminou, vadí jí jen dlouhodobé přemokření a nepropustná, jílovitá půda. Velmi dobře zvládá letní sucha a vedra i zimní poklesy teplot hluboko pod bod mrazu. Dobře snáší umístění na slunci i v polostínu.

Růže svraskalá dorůstá do výšky 150-200 cm, má světle zelené, hluboce vrásčité listy a vykvétá nejčastěji ostře růžovými, ale i bílými nebo červenými jednoduchými květy. Vyšlechtěny však byly i kultivary s květy plnými. Větve růže svraskalé bývají velmi hustě pokryté ostře pichlavými trny.

 

Jak pěstovat hrnkové růže

www.nkz.cz

Marmeláda ze šípků

Na podzim se na růži svraskalé začínají objevovat veliké, masité šípky tmavě oranžové barvy, které na keři vydrží dlouho do zimy. Šípky jsou jedlé a stejně zdravé a bohaté na vitamin C, jako šípky, které se běžně sbírají z růže šípkové.

Šípky růže svraskalé se využívají na přípravu vynikající marmelády, která je v některých zemích velmi oblíbená.

Zdroj: autorský článek s využitím https://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=5555; https://www.ireceptar.cz/zahrada/ruze-svraskala.html

Růže svraskalá je trochu panovačná, ale velmi krásná
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada