Povíjnice batátová je totiž oproti bramborám teplomilnější. Ideální stanoviště je teplé, osluněné, chráněné před větrem a s alespoň čtyřmi měsíci slunce v roce. Běžně se batáty pěstují v jižněji položených zemích, a proto je lepší si je předpěstovat doma a sazenice vysadit ven až koncem května, nejlépe ještě pod fóliový kryt.
Sazenice batátů vysaďte na záhon až ve druhé polovině května. Pozor, vadí jim přemokřená půda.
Jak si můžete doma předpěstovat batáty
Batáty můžete pěstovat jednak ze zakoupených nenaklíčených hlíz (s očky), jednak z předpěstovaných rostlin. Hlízy určené k výsadbě pak mohou být buď celé, praktičtější je ale je rozřezat na několik větších kousků (nezapomeňte, že každý musí mít alespoň jedno očko). Řezné plochy nechte zaschnout (nebo je posypte dřevěným uhlím) a vysaďte.
Hlízy batátů můžete také předklíčit nebo nechat částečně ponořené do vody zakořenit. Vyrašené klíčky je rovněž možné nechat narašit, výhonky následně šetrně odlomit a nechat ve vodě zakořenit – z jedné hlízy tak lze vytvořit hned několik rostlin.
Na záhon vysaďte batáty až koncem května
Půda určená k pěstování sladkých brambor by měla být hluboká, propustná hlinitopísčitá a bohatá na humus. Batáty se ale doporučuje nepěstovat na stejném místě déle než tři roky. Důvodem je houbové onemocnění Fusarium batatis, které se projevuje žloutnutí listů a zasycháním až černáním stonku a hlíz. Nemoc může vyvolat i podmáčené stanoviště.
Zdroj: aktualizovaný autorský článek