Pozor, rozhodně teď nebude řeč o mulčovací fólii, té se pokud možno ze zahrady zbavte. O důvodech jsme se podrobně rozepisovali ve starších článcích. Dokonce nebudeme psát ani o kupované mulčovací kůře, protože ta vás stojí peníze. Zaměříme se na materiály, které už na zahradě máte.
Mulč z trávy má po ruce každý
Aspoň kousek trávníku máme na zahradách všichni a většina lidí si s posekanou trávou neví rady. Jakmile jí dáte větší množství na kompost, přispějete k tomu, že bude zahnívat a rozhodně se nebude rychle měnit v to výživné zlato, po kterém všichni toužíme. Když ale trávu rozprostřete na záhony, získáte skvělého pomocníka.
Jak mulčovat trávou a na co si dát pozor
Pracovat můžete s čerstvou trávou i lehce proschlou, obojí je možné i bezpečné, u čerstvé si jen musíte dát pozor, abyste nepopálili rostliny, kolem kterých ji budete dávat. Jakmile je ve větší vrstvě, zapaří se, zahřeje a hřeje celkem dost. Jako prevence před popálením ale bohatě stačí nechat kolem jednotlivých rostlin trochu volného prostoru.
- Trávu jako mulč aplikujte alespoň ve vrstvě 10 - 15 cm, jen tak vytvoří určitou bariéru proti růstu plevele
- Vrstva organické mulče dokáže omezit růst plevele, zároveň ale udrží v půdě vlhkost, zpomalí odpar vody a hlavně se bude pomalu rozkládat, čímž bude půdu pod sebou vyživovat.
- Jestli nemáte dostatek trávy, klidně jí záhony jen poprašte. Proti pleveli sice tato mulč fungovat nebude, ale i tak trochu omezí odpar vody a tlením půdu částečně dodá živiny.
- Lepší je používat trávu, ve které nejsou nakvetlé plevele. V mulči by se snadno vysemenily a záhony byste si naopak mohli zamořit nežádoucím porostem.
- Pozor! Je důležité pracovat v záhonech s trávou, kterou jste před tím nijak chemicky neošetřili. Obzvlášť obezřetní buďte, pokud používáte selektivní herbicidy proti pleveli.
Využijte cokoliv organického
Je logické, že některé záhony chcete mít pěkné i na pohled a uschlá travní mulč nemusí odpovídat vašim estetickým požadavkům. I tak existuje řešení. Stačí si půjčit nebo pořídit zahradní štěpkovač a nadrtit si větve získané z prořezu stromů. Jestli na zahradě žádné nemáte, zkuste se poptat u sousedů nebo v obci. Většinou najdete někoho, kdo vám za odnos větve rád daruje.