7 geniálních vychytávek, co s posekanou trávou, když už nevíte, kam s ní: pomůže zbavit se plevele a ušetří peníze za závlahu

Každý to známe a v sezóně to asi také každý řešíme, otázka je vždy stejná, kam s posekanou trávou, které je více, než bychom si přáli? Je mnoho řešení a často i s pozitivním účinkem na vaši zahradu. Posečenou trávu nemusíte dávat pouze do biopopelnice či kompostu, je řada dalších věcí, kam se výborně hodí.

Dokonalý trávník v 6 krocích: zbavte se plsti, mechu a při sečení dodržte jednoduché pravidlo

www.nkz.cz

Udělejte z trávníku louku

Nikde není psáno, že vaši zahradu musíte sekat pravidelně a úplně celou, obzvlášť pokud máte k dispozici rozlehlé plochy. Klidně nechte část zahrady svému osudu, třeba někde v zadní části zahrady, kam stejně často nechodíte, a pozorujte, jak se rychle trávník změní v barevnou louku, kterou stačí posekat dvakrát ročně. Nejen, že nebudete muset sekat tak často, ale hlavně na svoji zahradu přilákáte opylovače, jejichž počty neustále klesají.

Nakrmte trávou slepice

Zatímco králíci dávají přednost spíše dlouhé trávě, slepice preferují spíše travní drť. Rádi se v ní hrabou, přičemž najdou i nějakého toho červíka. Nesmíte to ale přehánět, slepicím stačí jeden koš ze sekačky týdně. Přebytek buď darujte sousedovi, pokud má slepice nebo využijte další z uvedených tipů.

Posekaná tráva jako hnojivo pro keře: ušetříte vláhu a tím i své peníze

V tenké vrstvě můžete posekanou trávu rozprostřít kolem keřů na zahradě nebo pod vinnou révu. Zadrží vláhu v půdě a postupně se rozpadne, brání také rozstřikování vody při zalévání. Pokud tráva neobsahuje semena, můžete travní mulč použít i na zeleninové záhony.

Trávník trochu jinak

www.nkz.cz

Posekaná tráva zničí plevel ještě před tím, než založíte záhon

Ve vyšší vrstvě můžete posekanou trávu navrstvit tam, kde máte v plánu založit nový záhon. Tráva půdu pod sebou totiž udusí a zlikviduje i plevele, které nemají to, co ke svému růstu potřebují, tzn. světlo a vzduch. Jakmile nastane vhodný čas pro založení záhonu, vše shrábnete a záhon zryjete.

Kompostujte posekanou trávu: ale napřed ji smíchejte s listím

Pokud chcete posekanou trávu dát do kompostu, vždy ji nezapomeňte smíchat třeba se suchým listím, slámou nebo dřevní štěpkou, aby se provzdušnila a nezahnívala. Pokud totiž posečenou trávu jen pohodíte do kompostu či kompostéru a z místa činu zmizíte, bude zde jen kvasit, zapáchat a vašemu kompostu nepřinese vůbec nic dobrého.

Tohle nikdy nedávejte do kompostu. Většina Čechů chybuje a musí neustále kupovat drahá hnojiva

www.nkz.cz

Kam vozit posekanou trávu? Použijte bioskládku, kompostárnu či sběrný dvůr

Možná o tom ani nevíte, protože jste to doposud nemuseli řešit. Nicméně, většina obcí mívá zřízenou bioskládku nebo kompostárnu, buď kdykoliv veřejně dostupnou nebo v určité dny v týdnu a vyhrazený čas. Sem tak můžete ukládat přebytečný odpad v podobě nejen posekané trávy. Často také obce mívají smlouvu s nějakým sběrným dvorem, který se nachází poblíž, a sem rovněž můžete, přebytečný bioodpad ukládat. Zde se pravděpodobně budete prokazovat občanským průkazem, abyste potvrdili vaše trvalé bydliště.

Pěstujte brambory v posekané trávě

Ano, vážně, to není vtip, i tímto způsobem můžete pěstovat tuto oblíbenou přílohu. Posekejte malé místo v trávníku, položte na něj brambory a nakopčete na ně trávu. Postupně vrstvěte až do výšky půl metru, na podzim rozhrňte a sklízejte.

Jak mít zdravý, svěže zelený trávník i za horkých dní

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada