Výsadba ozimého česneku: používejte jen sadbový a sázejte co nejpozději

Úspěch při pěstování česneku závisí na sadbě, proto si ji pořiďte jen u ověřeného pěstitele. U nás jsou oblíbené zejména česneky paličáky, které vytvářejí květní stonek s „palicípacibulek na konci. 

Jak rozeznat česnek paličák od nepaličáku

www.nkz.cz

Teplota půdy musí být trvale pod 9 °C

Česnek můžete sázet buď na podzim, nebo na jaře. Oba termíny mají svá pro a proti. Termín podzimní výsadby určuje teplota půdy, která by měla být trvale pod 9 °C (jinak česnek ohrožuje fusariová hniloba). Sázet tak můžete některý rok už koncem října, jiný až během listopadu nebo začátkem prosince. Platí ale, že čím dřív česnek vysazujete, tím hlouběji by to mělo být. 

K podzimní výsadbě jsou vhodné jak paličáky (např. odrůdy ’Bjetin’, ’Slavin II’, ’Dukát’, ’Unikát’, ’Jovan’ nebo ’Tantal’), tak nepaličáky (třeba ’Lukan’ nebo ’Anton’). 

Česnek sázejte tam, kde čtyři roky nerostl

K pěstování česneku vyberte osluněný záhon s hlubší humózní půdou propustnou pro vodu, na němž předchozí čtyři roky nerostl ani česnek, ani jiná cibulová zelenina. Půdu pro česnek zryjte už zhruba měsíc před výsadbou, aby dobře slehla. V čerstvě zryté půdě rostliny hůře přezimují. 

Jak ochráníte česnek před háďátkem? Jedině uznanou sadbou a zdravou půdou

www.nkz.cz

Záhon můžete pohnojit minerálním hnojivem (Cereritem, na rozdíl od NPK obsahuje síru) nebo kompostem. Záleží však na tom, jestli byla půda už hnojená k předplodině, protože česnek nemá rád přehnojení dusíkem (nesnáší také čerstvý hnůj). 

Před sázením stroužky česneku namořte

Před sázením česneku se vyplatí jednotlivé stroužky namořit v některém z prodávaných přípravků, které pomáhají omezit výskyt houbových chorob a škůdců (háďátek). Nejčastěji se používá Sulka. Stroužky ponořte do zvoleného přípravku a dál postupujte podle přiloženého návodu. 

Spon výsadby se odvíjí od odrůdy a velikosti stroužků (úměra „větší stroužek, větší úroda“ však neplatí) a pohybuje se v rozmezí 5–10 x 20–40 cm. Hloubka výsadby by měla být 5 až 10 cm. Stroužky sázejte vždy podpučím dolů (špičkou nahoru) a záhon po jejich zahrnutí půdou zalijte.

K sázení česneku nedoporučují někteří zahrádkáři sázecí kolík. Po jeho použití zůstává totiž pod stroužkem vzduchová kapsa vytvořená jeho špičkou. Proti předčasnému vyrašení česneku, ale i proti plevelům, někdo doporučuje také pokrýt záhon listy z ořešáku, které se do jara rozpadnou.

Jak chránit česnek proti houbomilce česnekové

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada