Zima může být pro sazenice likvidační: ochraňte je pomocí tipů, které fungují. Použijte textilii nebo zkuste trik se svíčkou

Mráz může být pro mladé sazenice smrtelný, největší škody páchá na teplomilné plodové zelenině jako jsou lilky, papriky, rajčata… Papriky jsou dokonce tak citlivé, že při teplotách pod 10°C zastavují růst. Nenechte proto nic náhodě a snažte se zelené plody svého zahradnického úsilí ochránit.

Jakmile hrozí noční mrazíky, pamatujte na jednu zásadu: vždy je lepší chránit sazenice raději přespříliš než málo. Takže pokud to jde, raději přestěhujte sazenice do garáže, sklepa nebo bytu, tam nepříznivé počasí přečkají jistojistě bezpečně.

 

Textilie v zahradě: zlo nebo dobrý pomocník? Použijte je správně, ať nenapácháte více škody, než užitku

www.nkz.cz

K ochraně sazenic použijte bílou textilii

Bílá textilie je relativně multifunkčním pomocníkem. Na jaře sazeničky ochrání před mrazem, stačí ji přes záhon položit klidně i v několika vrstvách podle toho, jak moc velkou zimu čekáte, a klidně ji můžete nechat přes zeleninu i pár dní. To je velká výhoda pro ty, co se na zahradu dostanou jen o víkendech. Bílou textilii ale využijete i později, protože chrání rostliny před nálety škůdců a urychluje jejich růst.

Vyrobte si miniskleníčky z domácích zásob

I když je v DNA každého zahradníka sledování dlouhodobé předpovědi počasí, většinou na prudké ochlazení připraveni nejsme. Někdy tak nezbývá, než sáhnout do domácích zásob. Jako skleníčky, které aspoň trochu sazenice v záhonech zahřejí, mohou zafungovat staré zavařovací sklenice, kelímky od jogurtů nebo hliněné květináče otočené dnem vzhůru. Vždy je ale nutné hned ráno poklop z rostlin sundat. Sklenice působí jako lupa a stačí jen trocha sluníčka, aby se zeleň uvnitř spálila, kelímky od jogurtů i květináče jsou neprůhledné a v temné komoře by se sazenicím ani trochu nelíbilo.

 

Bílá netkaná textilie: proč se vyplatí ji na zahradě používat a jak

www.nkz.cz

Vyzkoušejte trik se svíčkou

I svíčka dokáže pomoci udržet ve skleníku jakés takés podmínky, ve kterých sazenice přečkají pár chladnějších hodin. Stačí položit svíčku na nehořlavou podložku, přes ni přiklopit hliněný květináč (jen ho vypodložte, ať dovnitř může vzduch) a nechat vyhořet. Teplo ze svíčky nahřeje květináč, který tak bude sálat ještě pár hodin poté, co svíčka dohoří. Hlavně do okolí květináče nedávejte žádné hořlavé předměty, ať si nepřiděláte starosti.

 

 

Znouze ctnost 

Možná nemáte nic z výše uvedeného po ruce a jste teď trochu bezradní. Sáhněte doslova po čemkoliv, co může posloužit jako přikrývka - staré deky, ručníky, povlečení. Každá vrstva zahřeje a poslouží. Jen pozor, ať nejsou přikrývky příliš těžké a rostlinky nepolámou a ráno je nezapomeňte z rostlin sundat.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada