Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica) je přizpůsobivý, mrazuvzdorný a dlouhověký keř dorůstající do výšky dvou metrů. Má mohutný kořenový systém a tvrdé dřevo.
Zimolez kamčatský kvete od března, někdy i dříve, žlutými kvítky.
Jak se o keř zimolezu postarat
Zimolez je světlomilný, a uvítá proto slunné místo. Poroste sice i v polostínu, ale čím méně slunce bude mít, tím méně bude plodit a bude i méně olistěný. Vyhovují mu jak písčité, tak hlinité a jílovité půdy (pH 5–8), nesmějí být ale suché (starší keře občasné sucho zvládnou). Po výsadbě se proto doporučuje rostlinu vydatně zalévat a mulčovat.
Zimolez je dobré pravidelně přihnojovat plným hnojivem (hlavně mladé rostliny, a to už v době, kdy taje sníh, starším postačí kompost). Keře zimolezu jsou mrazuvzdorné (i květy – zvládnou i mráz –7 °C), a navíc odolné vůči škůdcům i chorobám (může se vyskytnout padlí). První řez se provádí v pátém až sedmém roce života rostliny: kupujete-li tedy tříletý plodící zimolez, tak třetí rok po výsadbě.
Plody zimolezu kamčatského mají soudkovitý až válcovitý tvar, měří cca 1 cm x 2–4 cm a jeden plod váží necelé 2 g. Nejlépe se sklízejí setřásáním na plachtu.
Zimolez poskytuje první ovoce
Keře zimolezu plodí od tří let. Dříve uvádělo, že jsou samosprašné, u nových odrůd se ale setkáte spíše s doporučením sázet k sobě alespoň dva keře různých odrůd (kvůli vzájemnému sprášení – je to jistota). Zkombinovat proto můžete několik kanadských nebo ruských odrůd (jedlý zimolez pochází z Kamčatky).
Rostlina kvete od března, někdy i dříve, žlutými kvítky. Plody zimolezu jsou modré, ojíněné a podle odrůdy mají různou chuť i soudkovitý nebo spíše válcovitý tvar (1 cm x 2–4 cm). Dozrávají během května, tzn. ještě před jahodami. Chutnají i kosům, což lze snadno vyřešit ochrannou sítí. Jako nejlepší způsob sklizně hodnotí pěstitelé setřásání plodů na plachtu.
Zvláštností je, že rostlině mohou listy v našich podmínkách zasychat už během července (nebo v srpnu). Nejde však o příznak choroby nebo jiného problému, zimolez je jen zvyklý na krátké vegetační období. Při podzimní výsadbě však nebude rostlina pěkně zelená.
Kdy a jak keře zimolezu prořezávat
Zimolezy mají tendenci časem houstnout, což vzhledem k jejich světlomilnosti snižuje úrodu plodů (plody potřebují slunce – budou pak sladší). Každé čtyři roky je proto třeba zimolez prosvětlit. Řez se provádí na podzim nebo na jaře ještě před rašením.
Vyřežte zejména nízko rostoucí a převislé výhony, v keři by mělo zůstat několik mladých kosterních větví. Ty zkraťte nad rozvětvením, což povede k tvorbě plodných letorostů. Nejstarší keře je také možné radikálně zmladit seříznutím na 40 cm nad zemí. Někdy se však tvar keře řídí konkrétní odrůdou.
Plody zimolezu léčí a uplatní se i v kuchyni
Plody zimolezu obsahují vitaminy, antioxidanty i různé minerály. Konkrétně se jedná o vitaminy A, B1 a B2, C a P, karotenoidy, hořčík, draslík, sodík, měď a železo. Syrové plody povzbuzují tělo při jarní únavě, šťáva z plodů mírní anginu, zklidňuje žaludek a pomáhá při léčbě kardiovaskulárních chorob. Odvar z listů léčí kašel.
Úrodu plodů uplatníte i v kuchyni. Plody se zavařují do různých kompotů, vytváří se z nich džemy, můžete je rozmixovat a vyrobit z nich ovocnou dřeň... Používají se i jako přírodní barvivo.