Vytvořte si zahradu na balkoně či terase

„Rostliny nepotřebují záhon nebo velkou zahradu, aby se jim dařilo, hodně druhů si vystačí s balkonem či terasou. Sáhnout můžete po pěstebních truhlících či květináčích nebo si postavte vyvýšené záhony. Jste-li kreativní, využijte k výsadbě vědro, staré kousky nádobí, tašku anebo třeba holínky. U netypických květináčů nezapomeňte na odvod vody, který musí mít všechny pěstební nádoby,“ radí Daniel Brychta z oddělení zahrady projektového marketu Hornbach. Při výběru konkrétních rostlin zvažte velikost prostoru a jeho orientaci na světovou stranu.

Kreativní zahradničení
Info ikona

Každý centimetr se počítá 

Na velký balkon anebo prostornou terasu je možné umístit téměř všechny druhy rostlin. „Doporučuji například nepravý jasmín, pustoryl, který kvete v květnu a červnu bílými květy a krásně voní. Pokud vlastníte střešní terasu, pořiďte si třeba venkovní ibišek. Oceníte jeho výšku 1–2 metry a celoroční záplavu květů,“ doporučuje Daniel Brychta. Na prostorné terase se rovněž vyjímá olivovník, citroník anebo durman. Rostlinám dopřejte velký květináč, protože dospělý stromek může dosáhnout dvou až tří metrů. 

Při nedostatku místa je důležité praktické uspořádání plochy. „Abyste využili co nejvíce prostoru, zvolte vertikální pěstování – vyberte si stěnu natočenou ke slunci a na ni upevněte truhlíky a květináče. Pokud potřebujete ušetřit místo, zavěste truhlíky na zábradlí, na stěnu nebo strop. Využít můžete i závěsné systémy, vyvýšené záhony nebo si pěstírnu vyrobte z europalet,“ popisuje Daniel Brychta z Hornbachu.

Zahradničení na terase
Info ikona

Balkon zalitý sluncem i stínem

Na malé balkony jsou ideální květiny, bylinky a zelenina. Na trhu jsou dostupné také miniodrůdy stromů a keřů v nádobách, které se vejdou i na malý balkon, například zakrslá meruňka, sloupovitá jabloň nebo okrasná broskvoň.

Jižní či západně orientovaný balkon je vhodný pro většinu zeleniny a ovoce. „Na slunné terasy lze vysadit středomořské rostliny nebo ty, které mají rády přímé slunce. Z bylinek to mohou být šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule. Příjemnou atmosféru vykouzlí i oleandr či olivovník,“ vysvětluje Daniel Brychta z Hornbachu. Oleandr je stálezelený keř kvetoucí od června do září bílými, růžovými, červenými či žlutými květy. Z okrasných rostlin se na slunečném balkoně bude dařit begoniím, petúniím nebo oblíbeným muškátům. 

Balkon umístěný na východní či severní straně domu je stinný, proto se na něm uplatní spíše sezonně kvetoucí druhy v kombinaci s víceletými rostlinami. „Absolutní klasikou jsou fuchsie, které kvetou i tam, kde jiné balkonové rostliny chřadnou. Stín je vhodný také pro netýkavku, zvonek, hortenzii nebo srdcovku. Z bylinek se tu bude dařit mátě či pažitce, ale nemusíte se bát ani ostatních druhů,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu. 

Zahradničení na balkoně a terase
Info ikona

Rostliny, které se hodí na balkonovou zahrádku

Bylinky: bazalka, pažitka, petržel, řeřicha, kopr, libeček, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, estragon, máta, levandule, meduňka…  

„Výsadbu bylinek vám usnadní výsevní pás Duo bylinky FloraSelf Select, který obsahuje kombinaci dvou oblíbených kuchyňských koření – petržele a pažitky. Výsevní pás jednoduše položíte na půdu, přikryjete centimetrovou vrstvou zeminy, zavlažíte a rostliny necháte růst,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu. 

Zelenina: rajčata, ředkvičky, fazole, různé druhy salátů, paprika, baklažán, chilli papričky…  

Při výběru semínek lze volit bio odrůdy – rostliny z ekologického zemědělství. Například Bio divoká rajčata FloraSelf jsou původní odrůdou s malými, chutnými plody. Jsou vhodná na slunná místa chráněná proti větru a ke svému růstu potřebují půdu s vysokým obsahem živin,“ vysvětluje Daniel Brychta. 

Ovoce: jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, sloupovitá jabloň, zakrslá meruňka, broskvoň… 

Zahradničení na balkoně a terase
Info ikona

Živiny pro zdravý růst 

Pokud se rozhodnete pro vlastní zahrádku, je důležité zvolit správný substrát, případně hnojivo. „Pro výsev nebo přesazení je vhodný Výsevní substrát FloraSelf Nature, který je vyroben z rašeliny, vyzrálého kompostu, dřevních vláken a písku. Obsahuje vysoký podíl organických složek, které aktivují půdní život, optimalizují zdravý růst kořenů a podporují vývoj mladých rostlin,“ popisuje Daniel Brychta z Hornbachu. „Pro bylinky je ideální Substrát pro bylinky FloraSelf, který je pouze lehce vyhnojený a díky tomu je růst rostlin rovnoměrný. Pro rajčata a ostatní zeleninu je ideální Substrát pro zeleninu FloraSelf s organickým NPK hnojivem, který zajišťuje dobrou drenáž půdy a její provzdušnění,“ doplňuje Brychta. 

Zahradničení na balkoně či terase
Info ikona

Každá rostlina má své požadavky na množství živin. „Zatímco rajčatům organické hnojivo výborně prospívá, ředkvičky nemusí plodit, pokud ho dostanou příliš. Zeptejte se vždy odborníků v Hornbachu, kolik hnojiva je v konkrétním případě zapotřebí,“ radí Daniel Brychta.

Hnojiva se dělí na organická a minerální. Organické hnojivo je ponecháno v přírodním stavu a má pomalejší účinek, zatímco minerální hnojivo je vyrobeno chemicky a působí rychleji.

Více informací na www.hornbach.cz.

Přidejte se k nám na Facebooku www.facebook.com/ HornbachCZ.