Vyrobte švédskou svíci a užívejte si zimní romantiky: Na její zapálení si ale musíte počkat

Víte, co je to švédská svíce a jak ji vyrobit i zapálit?

Chcete si užít trochu romantiky a příjemných pocitů i za dlouhých zimních večerů? Není problém, právě pro takové chvíle jsou ideální tzv. švédské svíce, kterým se také říká indiánská pochodeň.

Tento způsob zapalování ohně vznikl ve Skandinávii, kde si jím lidé vytvářeli útulné ohně při svých cestách a táboření. Plamen ze švédské svíce je stabilní a hoří zhruba 5 hodin, své okolí tak naplní magickou atmosférou a teplem. Jediné, co je při její výrobě potřeba, je, že musíte být trochu zdatní při práci s motorovou pilou. Pokud si nejste jisti, požádejte raději o pomoc někoho, kdo ji ovládá, ať se nestane nějaké neštěstí.

Jak vybrat a starat se o živý vánoční stromek v květináči: Zásadní věc zkontrolujte už v obchodě. Pozor na nekalou taktiku některých prodejců

www.nkz.cz

Jaké dřevo se na svíci používá

Pro výrobu švédské svíce potřebujete pěkný, rovný kmen, který musí pevně stát. Právě z toho důvodu se umisťuje na rovnou podložku a teprve stojí-li pevně, vedeme první řez motorovou pilou.

Nejlépe se pro výrobu svíce hodí dřevo ze smrku, borovice nebo jedle. Zpracovávaná část kmene by měla mít průměr 20 až 30 cm a délku do 100 cm. Ještě před tím, než vezmete pilu do ruky, se ujistěte, že máte povinnou výbavu v podobě bezpečného pracovního oblečení, především pak je třeba mít kalhoty a boty s ochrannou vložkou proti proříznutí, protiskluzové pracovní rukavice a ochranu obličeje a sluchu.

Jak vybudovat přístřešek na dřevo: dodržte tyto 3 kroky a ušetříte si nervy i peníze

www.nkz.cz

První řez je hotov, co dál?

Jakmile jste provedli první řez do kmene, druhý prochází také středem polena, a to pod pravým úhlem k prvnímu řezu, takže vznikne kříž. Oba základní řezy musí mít stejnou hloubku a končí 20–30 cm nad zemí. Pro tento úkon je potřeba, mít správně nabroušený a napnutý řetěz, který rovnoměrně běží ve vodící liště.

Přípravu palivového dřeva nepodceňujte

www.nkz.cz

Je potřeba hodně vzduchu

Aby svíce dobře hořela, je potřeba přívod vzduchu, takže udělejte ještě další dva zářezy, aby vznikla hvězdice. Tyto dva řezy mohou být mělké, postačí hloubky 20 až 30 cm a nemusí být úplně na milimetr stejně hluboké, tak přibližně.

Švédská svíce nahradí ohniště, poslouží jako vařič v terénu i dekorativní táborák. A nemusíte ani přikládat

www.nkz.cz

Zapálení švédské svíce

Máte-li hotové řezy a vznikla vám hvězda, uprostřed musíte udělat otvor, kam se vtlačí dřevitá vlna napuštěná voskem, která slouží jako podpalovač. Tento otvor klidně rozšiřte rašplí, aby byl dostatečně široký.

Hotovou svíci pak musíte nechat vyschnout někde v suchu pod střechou, a to minimálně půl roku. Po uplynutí této doby umístěte svíci na vhodné místo a švédský oheň zapalte. Ale pozor, při hoření létají jiskry a na zem mohou padat i kousky dřeva, takže pro svíci vyberte vhodné místo a postavte ji na nehořlavý povrch. Je-li tuhá zima, můžete ji zapustit do sněhu. Abychom nepopálili rostliny v zahradě, dodržte minimální vzdálenost 2 metry.

Švédská svíce šíří teplo i magii..

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada