Ájurvéda, volně přeloženo nauka o zdraví, nabízí mnohem víc než jen dobře známé olejové masáže. Ájurvédské léčebné metody zahrnují jógu, bylinkářství i výživová doporučení a jsou šité na míru každému pacientovi. Některé z ájurvédských léčivých bylin, které tělu skutečně prospívají, jsou snadno dostupné i u nás.
Především jako koření používaný koriandr nebo kardamom. Čaj připravený z koriandru setého (Coriandrum sativum) podporuje mimo jiné zdravé fungování krevního oběhu a má antibakteriální účinky. Kardamom (Kardamovník obecný, lat. Elettaria cardamomum) je zase vynikající na podporu trávení. Vitánie snodárná (Withania somnifera), v Indii nazývaná ašwaganda, se doporučuje každému, kdo se podlamuje pod tíhou stresu. Navíc snižuje vysoký krevní tlak. Výtažky z ní jsou u nás k dostání v lékárnách nebo v prodejnách zdravé výživy.
V ájurvédě hrají důležitou roli různé „kmíny“
Černý kmín (semena černuchy seté, lat. Nigella sativa) je považovaný za všelék a vnitřně se užívá především při zánětlivých onemocněních. Olej z černého kmínu blahodárně působí na pokožku i na vlasy. Šabrej kmínovitý (Cuminum cyminum) neboli římský kmín spařený na čaj snižuje hladinu cholesterolu v krvi, a chrání tak srdce.
Koptský kmín (semena drsnoplodíku moravčinovitého, lat. Trachyspermum ammi), známý také pod názvem ajwan, se přidává do jídla, protože je skvělým prostředkem na dobré zažívání. Vysoce si ho cenila už Hildegarda z Bingenu. Čaj z koptského kmínu působí proti zahleňování dýchacích cest během nachlazení.
Bazalka indická je v Indii posvátná
Za posvátnou je v Indii považována bazalka indická (Ocimum tenuiflorum) neboli tulsi. Obsahuje eugenol, polyfenoly a flavonoidy, které mají protizánětlivé účinky. Čaj z tulsi je ideální také pro uvolnění stresu a dosažení vnitřního klidu. Lžičku čerstvé nati zalijte 250 ml horké vody, nechte deset minut luhovat a popíjejte neslazený.
Kurkuma je u nás kořením, v Indii lékem
U nás je kurkuma známá jako koření (ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého, lat. Curcuma longa), ale v indické a čínské medicíně je lékem. Pomáhá při žaludečních potížích, brzdí rozvoj zánětů a údajně má chránit i proti nástupu Alzheimerovy choroby a rozvoji rakoviny. Je pro ni typická výrazně žlutá barva a tělo ji mnohem lépe vstřebá ve spojení s olejem.