Jak na vánoční dekorace ze sukulentů?
Vánoce jsou tradičně spojené s jehličnany a bohatou zelení, ale co když letos zkusíte něco originálního? Pokud máte zatím pocit, že se sukulenty k vánoční atmosféře nehodí, pak si vzpomeňte na jednu z nejoblíbenějších vánočních rostlin, vánoční kaktus. Nebo taková kolopejka, známá i jako kalanchoe, která svými něžnými květy ve tvaru hvězdiček zdobí o Vánocích nejednu domácnost. I ona náleží mezi sukulenty neboli tučnolisté rostliny. Jsou to naprosto nenáročné a dokonale variabilní rostliny, které můžete letos povýšit na rostliny vánoční. Vánoční dekorace se sukulenty jsou navíc skvělou alternativou pro každého, kdo po Vánocích nerad uklízí spadané jehličí z borovice či smrčku.
Vánoční dekorace mohou být netradiční
Tradičně se v době vánočních svátků setkáváme především se dvěma sukulentními rostlinami – vánočním kaktusem (Schlumbergera) a kolopejkou (Kalanchoe). Tyto rostliny jsou oblíbené pro svou nenáročnost a schopnost vykvétat v zimním období. Na vánoční dekorace však můžete využít i další sukulentní rostliny, u kterých oceníte především schopnost přežít i delší dobu bez substrátu a zálivky. Sukulenty také všeobecně velmi dobře snášejí suchý vzduch moderních bytů.
Sukulenty, ze kterých můžete tvořit vánoční dekorace
- Netřesk (Sempervivum): nejoblíbenější a mimořádně odolný sukulent, který můžete pěstovat venku na skalce i doma v květináči. Netřesk vytváří dekorativní růžice v různých odstínech zelené až vínové barvy. Velmi snadno a rychle se množí.
- Echeverie, dužnatka (Echeveria): menší nemrazuvzdorný sukulent, který vytváří velmi dekorativní, bohaté růžice. Tučné, zašpičatělé listy bývají světle zelené s načervenalým okrajem. Echeverie je naprosto nenáročná na péči.
- Haworthie (Haworthia): jeden z běžných domácích druhů sukulentů, vhodný k pěstování pro každého, kdo na péči o rostliny nemá mnoho času. Jedná se o teplomilný, nemrazuvzdorný sukulent, který nepotřebuje ani mnoho světla.
- Gastérie (Gasteria): nemrazuvzdorná, ale jinak velmi odolná a suchomilná pokojová sukulentní rostlina s tučnými, tmavě zelenými listy, uspořádanými nejčastěji do tvaru vějíře.
Vánoční stromek ze sukulentů
Co budete potřebovat na vánoční stromek:
- kužel ze zelené aranžovací hmoty pro živé rostliny
- tužku
- větší množství drobnějších sukulentů
- mech nebo lišejník
- drobné umělohmotné ozdoby
- šípky nebo jiné přírodní či umělé plody
- talíř nebo misku
- nůžky
- velkou pinzetu
Jak budete postupovat při výrobě vánočního stromku
- Kužel ze zelené aranžovací hmoty pro živé rostliny nechte důkladně nasáknout vodou.
- Obyčejnou tužkou nebo například pletací jehlicí či nůžkami vytvářejte do kuželu menší otvory a do nich zapichujte drobnější sukulenty.
- Rostlinami se snažte pokrýt celý kužel, ale mezery mezi nimi můžete vyplnit i mechem nebo aranžérským lišejníkem, který zakoupíte v květinářství nebo v hobbymarketech.
- Nakonec mezi sukulenty rozmístěte několik vánočních ozdobiček, nejlépe z umělé hmoty, aby byly co nejlehčí. Můžete přidat i řetěz s LED světýlky.
Hotový stromeček vám vydrží po velmi dlouhou dobu. Hmotu nechte vždy zcela vyschnout, a pak ji teprve opět nechte nasáknout vodou. Po Vánocích stačí jen stromek zbavit vánočních ozdob a sukulenty na kuželu můžete pěstovat po celý rok.
Vánoční věnec se sukulenty
Na základ vánočního věnce se sukulenty můžete použít běžný korpus z polystyrenu a obalit jej kousky kokosové rohože, kterou zakoupíte v potřebách pro zahradu. Do rohože jednoduše zapíchejte sukulenty a občas jim dopřejte vláhu – stačí jen rostliny rosit postřikovačem. Na výrobu věnce však můžete použít také základ na věnce ze zelené aranžovací hmoty.
Sukulenty nabízejí nevyčerpatelné možnosti pro kreativní, tedy i vánoční tvoření. Nebojte se experimentovat a vyzkoušet si vlastní originální sváteční výzdobu. Při zdobení sukulentů však používejte lehké ozdoby, které nepoškodí křehké rostliny. Vyhněte se těžkým skleněným koulím a preferujte plastové nebo textilní dekorace.
Zdroj: skalnicky-sukulenty.cz; ceskestavby.cz