Základem takového přírodního věnce je proutí, které můžete teď pořídit z vrb nebo lísek. S řezem těchto dřevin to však nepřehánějte, jejich květy totiž poslouží včelám jako první jarní pastva. Odeberte z nich proto jen tolik materiálu, kolik budete potřebovat. Kromě proutí si připravte ještě plastovou fólii, sešívačku, předpěstované jarní cibuloviny, trochu půdy na dosypání a svěže zelený mech.
Kromě cibulovin použijte k dekoraci věnce svěže zelený mech. Využít můžete i pěkné kamínky, prázdné ulity, suché větve...
Nejprve vytvarujte z proutí kruhový korpus věnce
Nařezané pruty z vrby nebo lísky použijte k vytvoření věnce co nejdříve. Pokud to není možné, ponořte jejich spodní konce do kbelíku s vodou. Korpusem (základem) věnce jsou pruty stočené do kruhu. Průměr tohoto kruhu závisí jen na vás. Pruty stočte a postupně jejich konce do sebe navzájem proplétejte tak, aby výsledný kruh byl pevný, držel tvar a nerozpadnul se. Je-li to manuálně příliš obtížné, můžete si vypomoci floristickým drátkem.
Možností je i vytvoření dekorace do určité nádoby. Máte-li doma například kruhový skleněný tác, můžete proutí jen stočit po jeho vnitřním obvodu. Tvar tak dodá dekoraci vnější nádoba. Oblíbenou alternativou jsou i smaltované cedníky, ať už staré po prarodičích, nebo úplně nové vyrobené v retro designu.
Celé aranžmá můžete umístit do vhodné nádoby. Pěkně vypadará třeba smaltovaný cedník.
Korpus proutěného věnce vyložte plastovou fólií
Máte-li základ věnce vytvořený, vyložte ho nepropustnou plastovou fólií. Její okraje pomocí sešívačky upevněte zevnitř věnce k prutům tak, aby nebyly zvenku vidět. Do fólie na dvě věnce udělejte několik otvorů. Smyslem této plastové výstelky je, aby se z aranžmá nesypala volná půda. Otvory na dně umožní odtok přebytečné zálivkové vody. Tu zachytí buď nádoba, do níž věnec umístíte, nebo po zalití necháte věnec na odkapávací ploše a na stůl ho umístíte až po odtoku přebytečné vody.
Vnitřek věnce vyplňte rychlenými cibulovinami
Z rychlených jarních cibulovin můžete do prostoru ve středu věnce vysadit např. modřence (modré, bílé nebo narůžovělé), pěkně vypadají ale i drobné narcisky nebo mnohem robustnější krokusy. Výhledově se přitom nemusíte vázat jen na cibuloviny, vytvořené aranžmá připomínající hnízdo můžete po odkvětu modřenců osázet třeba prvosenkami nebo jinými kvetoucími rostlinami.
Budete-li vysazovat vícero druhů, promyslete si, kam kterou rostlinu zasadíte. Snažte se přitom sázet spíše do středu věnce. Jednotlivé rostliny vyndejte z jejich květináčů, prostor ve věnci před výsadbou vyplňte trochou půdy, sazenice rozmístěte a mezery mezi nimi a kolem nich vyplňte zeminou. Půdu k rostlinám trochu přimáčkněte, aby v ní byly dobře ukotvené, a její povrch zakryjte zeleným mechem. Nakonec obsah proutěného hnízda zalijte.
Zdroj: autorský článek