Kdo byla svatá Barbora a proč a kdy se stříhají barborky
Jestliže zavítáte do krásného města Kutná hora, je skoro vaší povinností navštívit její dominantu Chrám svaté Barbory, který je právě této mučednici zasvěcen. Svatá Barbora nebo také Barbora z Nikomédie byla mučednice, přičemž patří ke čtrnácti svatým pomocníkům, jež lidem pomáhali v nějakých těžkých chvílích.
Konkrétně svatá Barbora je patronkou všech, kdo vykonávají nějaké nebezpečné povolání, hlavně havířů, dělostřelců nebo pyrotechniků. Chrání všechny, kteří pracují se střelným prachem, a proto stává její soška u tunelů nebo bývá vyryta na hlavni děla. Chrání prý také lidi před blesky, požáry a bouřemi a tvrdí se, že právě svatá Barbora je jednou z těch, kteří se přimlouvají za duše v hodině smrti.
Dle legendy byla popravena svým otcem, protože se nechtěla vzdát víry k Ježíši Kristu. Trýznil ji mučením a nakonec usekl hlavu mečem. V tu chvíli měl z jasného nebe vyšlehnout blesk a jejího kata zabít. A právě 4. prosince si svatou Barboru připomínáme.
Tradice stříhání barborek je hlavně pro mladé dívky
Babička vždy říkávala, že pokud se chce mladá dívka vdát, měla by 4. prosince utrhnout nejlépe třešňovou větvičku, dát ji do vody a doufat, že jí vykvete právě na Štědrý den. Pokud se tak totiž stalo, příští rok tuto dívku čekala svatba. Nicméně, i vy, byť jste již třeba nějakou dobu pod čepcem, si svoji barborku na zahradě určitě uřízněte, protože v té původní mytologii rozkvetlé větvičky symbolizují příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, zimní slunovrat i jaro.
Větvičku ukousněte svými zuby!
Ačkoliv se jako nejvhodnější strom doporučuje třešeň, není třeba se omezovat.Máte-li na zahradě nebo poblíž domu jiný ovocný strom, třeba jabloně, meruňky, broskvoně, hrušně či švestky, koneckonců i pár větviček keře zlatice, to vše můžete místo třešně použít.
Co je však důležité, především ve chvíli, kdy chcete, aby se věštba naplnila, strom, ze kterého větvičky řežete musí být minimálně 10 let starý a řezat byste měli po setmění. Některé zdroje dokonce uvádějí, že aby se věštba naplnila, dívka musela větvičku ukousnout vlastními zuby. Naštěstí se tato podmínka nepotvrdila, takže s klidem použijte zahradnické nůžky nebo nůž.
Jak barborky ustřihnout
Větvičky řežeme buď ostrým nožem, nebo zahradnickými nůžkami, obojí musí být samozřejmě čisté. Nikdy větvičky netrhejte rukou, protože kdybyste nešetrným pohybem utrhli větší kus kůry, rána může být vstupní branou pro houbové choroby. Pokud se vám toto přesto stane, ošetřete ránu balzámem, jen počkejte, až nebude mrznout. Než dáte větvičky do vázy, sestřihněte je dole šikmo, aby mohly načerpat co nejvíce vody.
Barborky potřebují správnou péči
Než barborky přenesete domů, měli byste je nechat pár hodin aklimatizovat kvůli případnému teplotnímu šoku. Stačí, když je dáte do vody, ale necháte pár hodin v chladnější místnosti, třeba v chodbě. Pak je přeneste do tepla, nejlépe na parapet.
Vodu ve váze občas vyměňte, jinak by mohla nepříjemně zapáchat, nejlépe jim prospívá voda odstátá. Kromě vody a tepla potřebují barborky k rozkvětu také světlo, myslete na to, až je budete umísťovat v bytě.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.