5 zásad pro pěstování bylinek v bytě: stačí jedna chyba a s bylinkami se můžete rozloučit

Bylinky jsou asi těmi nejoblíbenějšími rostlinami, které lidé rádi pěstují. Nejenže vyladí chuť, ale mají také pozitivní vliv na naše zdraví, krásu a psychickou pohodu. Proto je dobré, mít je vždy po ruce. Při pěstování v domácích podmínkách ale občas bývá problém a bylinky nám moc dlouho nevydrží. Není to ale až taková věda, dodržte pár zásad a využívejte tyto rostliny nejen jako koření, ale i jako krásnou dekoraci.

Neutrácejte za bylinky z obchodu: dodržte tyto zásady a vypěstujte si vlastní. Je to snadné

www.nkz.cz

Základem pro bylinky je světlo a správná teplota: hlavně je nedávejte na přímé slunce

Většina bylinek vyžaduje hodně světla, proto je umístěte na parapet nejlépe na jižní stranu. Ideální teplota je mezi 15-20 °C. Tou nejhorší variantou, kam můžete bylinky umístit, je jednak přímé slunce, nebo místo, kde je průvan či prudké výkyvy teplot.

Hnojení bylinek není potřeba: i zde platí „méně, je více“

Přemýšlíte-li, v čem nejlépe bylinky pěstovat, abyste jim zajistili to nejlepší, vysaďte je nejlépe do speciálního substrátu určeného přímo pro bylinky, ten již obsahuje potřebné živiny v optimálním poměru a další hnojení tedy nebude třeba.

Jak pěstovat bylinky zapěstované na kmínku

www.nkz.cz

Pozor na správnou metodu sklizně bylinek

Abychom neporušili rostlinu, při sklizni odstřiháváme pouze vršky rostlin, které zaštípneme vždy nad listem. Díky tomu se rostlina bude dále větvit a tvořit rychleji nové výhony. Tento způsob sklizně je optimální například u bazalky, kterou jakmile ustřihnete třeba někde v půlce stonku, zbytek rostliny začne zasychat a časem odumře. Vyvarujte se proto radikálních řezů a sklízejte s citem.

Bazalka
Info ikona

Bazalka je jednou z bylinek, která ocení, pokud budete sklízet pouze vrcholovou část rostliny, kterou zaštípnete vždy nad listem. Tím docílíte toho, že stonek nebude zasychat, rostlina se bude dále větvit a tvořit nové výhony.

Se zálivkou opatrně, jinak se s bylinkami rozlučte

Bylinky vyžadují hodně vláhy, ale pokud to s množstvím vody přeženete, bylinkám začnou zahnívat kořeny a postupně uhynou. Tou nejlepší volbou je buď samozavlažovací květináč, nebo dostatečná drenáž v oblasti kořenů tak, aby se zálivková voda nehromadila v blízkosti kořenů.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada